PDA

Zobacz pełną wersję : Instytucja stojąca nad Honda Poland ???



goncjusz
16-03-09, 01:13
Witam, czy ktoś może wie, do kogo można się zwracać w przypadku braku pomyślnego załatwienia spraw gwarancyjnych (Civic Sport 5D 2007) z instytucją HONDA POLAND? Anglia? A może Japonia? Jeśli tak to gdzie bezpośrednio uderzyć - dokładne nazwy firmy, adresy, maile mile widziane.
Z góry dzięki za pomoc

Po prostu Honda Poland mi strasznie podpadła i nie mam zamiaru się poddać...

luckie
16-03-09, 01:16
Honda Motor Europe Limited
470 London Road, Slough, Berkshire, England SL3 8QY

goncjusz
16-03-09, 02:04
dzięki wielkie, napiszę tam. Macie może jeszcze jakieś propozycje?

Artur S.
16-03-09, 12:42
Nie wiem jakiego "kalibru" jest Twój problem, ale może warto uderzyć do UOKiK (Rzecznika Praw Konsumenta): http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsumentow/rzecznicy/?
Pzdr - Artur S.

semri
16-03-09, 17:54
Pewnie przednia szyba? A napisz co Ci HP odpisało?

goncjusz
17-03-09, 01:24
semri, tak, przednia szyba, zacytowałem od nich pismo w wątku:

http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?p=629431#post629431

Nie mam zamiaru spocząć na laurach i zostawić sprawę, szykuję ripostę, nie odpuszczę...

Aha i jedno wiem na pewno - Hondy nigdy więcej nie kupię i nikomu nie polecę tej marki.

Sebanek
18-03-09, 09:59
Witam.
Też tak mam jak kolega wyżej.....
Może warto by było TVN Turbo Kamera? noszę się z zamiarem wysłania do nich maila.
Jak Honda zobaczy swój bubel w tv to wtedy zmięknie.
Pozdrawiam

P.S. Może zróbmy listę ile osób ma problemy z przednią szybą? Dopisujcie się - będzie wiadomo ilu nas jest:
1. Sebanek
2. ..............

rjanusz
18-03-09, 10:12
Może zróbmy listę ile osób ma problemy z przednią szybą? Dopisujcie się - będzie wiadomo ilu nas jest:
1. Sebanek
2. Rjanusz

Gdyby mieszac w to TVN Turbo, mozna by zrobic jakiegos spota w kilka(-nascie?) aut z felernymi szybami i od razu pokazac, ze to nie jest jednostkowy przypadek, tylko ewidentna niedorobka, wada materialu.

szoi
18-03-09, 10:29
1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi

semri
18-03-09, 12:32
1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi
4. semri

Qrczak86
18-03-09, 16:22
1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi
4. semri
5. Qrczak86

goncjusz
19-03-09, 01:53
1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi
4. semri
5. Qrczak86
6. Goncjusz

jak nas sie zbierze troche osob to co z tym robimy? Ja jestem w trakcie odpisywania im na to pismo, w tym tyg wysylam...

semri
19-03-09, 09:55
zarzuć swoje pierwsze pismo, my wpiszemy swoje dane i sru do HP :)

karmenka
19-03-09, 12:31
Sorry a o co chodzi z tą przednią szybą?Ja mam problem z klapą juz była 4 razy malowana bo ciągle wychodzi rdza-teraz samochód jest juz po gwarancji i co prawda umalowali mi za gratis ale nie mam pojecia jak bedzie dalej czy tak malować beda w nieskończoność?

WindomEarle
19-03-09, 12:55
Sorry a o co chodzi z tą przednią szybą?Ja mam problem z klapą juz była 4 razy malowana bo ciągle wychodzi rdza-teraz samochód jest juz po gwarancji i co prawda umalowali mi za gratis ale nie mam pojecia jak bedzie dalej czy tak malować beda w nieskończoność?


Wlasnie w TVN Turbo Kamera jest o rdzy na nowej RAV4 ... rzeczoznawca mowi ze to jest poprostu wada podczas produkcji .... toyota sie upiera ze to naprawia ... polecam.
Moze napiszesz do TVN ??

Maro2004
01-04-09, 18:24
Problem rysowania przedniej szyby jest poruszany w kilku wątkach naszego forum. Nie wiedzialem, na którym pisać więc losowo wybrałem ten. Czytalem posty kolegów i cieszyłem się, że mnie ten problem nie dotyczy. Po dwóch latach przy okazji przeglądu postanowilem wymienić gumki w wycieraczkach szyby przedniej. Minęły dwa tygodnie (kilka jazd w deszczu) i przednia szyba od strony kierowcy w okolicy słupka jest porysowana jak jasna cholera. To, że szyba jest z gównianego materiału to wiedziałem od dawna (od czasu gdy usilowałem usunąć ptasie odchody) ale przez dwa lata nie mialem problemów z zarysowaniem przez wycieraczki. Zauważyłem również (zgłaszalem na przeglądzie), że spryskiwanie szyby następuje w jej centralnej części. Oznacza to, że końcowy ruch wycieraczki (w pobliżu słupka) jest robiony prawie na sucho. W konsekwencji spryskiwacze działają tak jak działały (nie zraszają calej powierzchni szyby) a nowe gumki rysują szybę. Tłumaczenie, że źle się obchodzimy lub nieprawidłowo używamy wycieraczek jest moim zdaniem idiotyczne. Oznaczałoby to, że przez dwa lata dbalem o szybę a po wymianie gumek na nowe przez dwa tygodnie doprowadziłem do dewastacji szyby. Pojutrze ruszam do ASO a potem (w przypadku negatywnej opinii) przyłączam się do kolegów walczących z Honda Poland. Czy macie już wzorcowe pismo w tej sprawie?

alphaOne
01-04-09, 22:29
to ja sie tez dopisuje...

1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi
4. semri
5. Qrczak86
6. Goncjusz
7. alphaOne

kubzach
01-04-09, 23:56
to ja sie tez dopisuje...

1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi
4. semri
5. Qrczak86
6. Goncjusz
7. alphaOne[/QUOTE]
8. kubzach

kvas
02-04-09, 01:10
1. Sebanek
2. Rjanusz
3. Szoi
4. semri
5. Qrczak86
6. Goncjusz
7. alphaOne[/quote]
8. kubzach
9.kvas

goncjusz
02-04-09, 01:51
no to jest nas już więcej... proponuję rozpocząć akcję ataku Honda Poland z problemem. Jutro wysyłam już drugie pismo w tej sprawie po odmownej odpowiedzi na pierwsze, tym razem ich postraszę prasa motoryzacyjną, portalami i dystrybutorem Hondy na Europę. Jak będzie trzeba napiszę też do Japonii, jestem zdeterminowany w tej kwestii. HP udaje, że problemu nie zna, podczas gdy widzę, że nie jestem jedyny i jest nas wielu...

kvas
02-04-09, 10:42
Hehe taka anty reklamka w Auto Swiecie podobno do wielu juz przemowila :)

s0seN
02-04-09, 14:59
Zauważyłem jeszcze jeden niepokojący objaw, wycieraczki ustawione na auto, w momencie przejeżdżania przez próg auto lekko podskakuje i w wycieraczki robią wtedy jeden przebieg po suchej szybie.

szoi
02-04-09, 16:02
Zauważyłem jeszcze jeden niepokojący objaw, wycieraczki ustawione na auto, w momencie przejeżdżania przez próg auto lekko podskakuje i w wycieraczki robią wtedy jeden przebieg po suchej szybie.

u mnie tego nie ma...

Pabloss
02-04-09, 16:58
mmmm u siebie nie zauwazylem czegos takiego

s0seN
02-04-09, 17:23
Nie zdarza się to za każdym razem, do tej pory dokładnie 3 razy w przeciągu 2 lat więc w sumie niewiele, jest tylko małe ale... ilość rys na szybie :( ALe mniejsza o większoć bo nie chce robic offtopa.

Dobi
02-04-09, 18:00
U mnie też takie zjawisko nie występuje, auto mam włączone tylko jak pada deszcz. Rysy na szybie są tyle że małe i w niczym nie przeszkadzają.

Maro2004
02-04-09, 18:56
Chciałbym Wam pokazać jak wygląda szyba po tygodniu użytkowania nowych piór (założone 23.03.2009). Wcześniej dwa lata zero zarysowań. Teraz nowe pióra i ok. 100 km w deszczu.
http://images40.fotosik.pl/92/d9276bf895537796med.jpg

buri
02-04-09, 21:08
no to faktycznie jest lipa, ja tez po zmianie wycieraczek zauwazylem jakies rysy na szybie ale zupelnie innaczej to u mnie wyglada i raczej nie ma sie czym martwic w porownaniu do szkody na zdjeciu..

kocik
03-04-09, 00:10
Chciałbym Wam pokazać jak wygląda szyba po tygodniu użytkowania nowych piór (założone 23.03.2009). Wcześniej dwa lata zero zarysowań. Teraz nowe pióra i ok. 100 km w deszczu.
http://images40.fotosik.pl/92/d9276bf895537796med.jpg

o kurde ale masakra nigdy w sumie nie widzialem tych rys na zywo bo u mnie narazie sie nie robia ale to co sie stalo po 100km z twoja szyba to wola o pomste do nieba ... nigdy wczesniej sie z czyms takim nie spotkalem...

teraz strach zakladac nowe gumy do wycieraczek...

Pabloss
03-04-09, 00:14
Chciałbym Wam pokazać jak wygląda szyba po tygodniu użytkowania nowych piór (założone 23.03.2009). Wcześniej dwa lata zero zarysowań. Teraz nowe pióra i ok. 100 km w deszczu.
Maro bo nie kapuje wiec zalozyles nowe piora i one porysowaly ci szybe wiec znowu je zmieniles i jak narazie po 100 km jest ok czy dobrze rozumiem ????

civic
03-04-09, 00:25
Koledzy sprzedajcie to badziewie ja tak zrobiłem szkoda nerwów , to już nie ta Honda co kiedyś.

goncjusz
03-04-09, 01:38
to zdjęcie to pikuś w porównaniu do tego co jest u mnie po roku użytkowania auta...wycieraczki zmienione w SYlwestra, rysują jeszcze bardziej niż poprzednie, MASAKRA!!! Teraz nie mam możliwości bo wyjeżdżam na urlop, ale jak wrócę to pochwalę się zdjęciem mojej czołowej szyby.

Kozo
03-04-09, 07:35
Chciałbym Wam pokazać jak wygląda szyba po tygodniu użytkowania nowych piór (założone 23.03.2009). Wcześniej dwa lata zero zarysowań. Teraz nowe pióra i ok. 100 km w deszczu..

a z ciekawosci to wymieniles na oryginalne piora w ASO?

Maro2004
03-04-09, 10:46
Pabloss, na razie nie zmieniałem ponownie na stare pióra. Jeżdżę na nowych, a zdjęcie obrazuje co nawyczyniały nowe pióra po przejechaniu 100km w deszczu. Nic nie zmieniam, gdyż chcę aby taki stan został zbadany przez ASO i ew. rzeczoznawców. Nie chcę się spotkać ze stanowiskiem, że coś sam zmieniłem, niezgodnie z instrukcją, ich przepisami czy co tam jeszcze potrafią sobie wymyśleć aby uniknąć odpowiedzialności z tytułu gwarancji. Zaraz ruszam do ASO na pierwszą rozmowę. Pióra wymieniono w ASO w czasie przeglądu okresowego (24 miesiące). Pióra oryginalne Hondy. Musiałem na nie czekać tydzień, gdyż okazało się, że inne jest pióro od TypeS niż to od 5D (jest nieznacznie dłuższe od strony kierowcy) - o czym serwisanci dowiedzieli się dopiero próbując założyć pióro od wersji 5D.

Sebanek
03-04-09, 11:37
Co wiec robimy w temacie szyb?
Wynajmujem prawnika? zrobimy zrzutke i niech ich goni czy najpierw TVN Turbo?
Swoja droga ogladalem przed chwilka sedana i efekt jest ten sam....
Pozdrawiam

Kozo
03-04-09, 13:23
Pabloss, na razie nie zmieniałem ponownie na stare pióra. Jeżdżę na nowych, a zdjęcie obrazuje co nawyczyniały nowe pióra po przejechaniu 100km w deszczu. Nic nie zmieniam, gdyż chcę aby taki stan został zbadany przez ASO i ew. rzeczoznawców. Nie chcę się spotkać ze stanowiskiem, że coś sam zmieniłem, niezgodnie z instrukcją, ich przepisami czy co tam jeszcze potrafią sobie wymyśleć aby uniknąć odpowiedzialności z tytułu gwarancji. Zaraz ruszam do ASO na pierwszą rozmowę. Pióra wymieniono w ASO w czasie przeglądu okresowego (24 miesiące). Pióra oryginalne Hondy. Musiałem na nie czekać tydzień, gdyż okazało się, że inne jest pióro od TypeS niż to od 5D (jest nieznacznie dłuższe od strony kierowcy) - o czym serwisanci dowiedzieli się dopiero próbując założyć pióro od wersji 5D.

ja bedac dzisiaj w ASO rzucilem luzno ten temat szefowi serwisu i oczywiscie znana odpowiedz - wina uzytkownika - na razie mam te rysy ale nie takie jak TY, ale cisnienie mi podniosl bo nigdy mi sie nie zdarzylo przejechac wycieraczkami po suchym wiec wiem co mowie. Ciekawe jak mi udowodnia ze jezdze nimi po suchej szybie - a ja jak mam udowodnic ze nigdy mi sie to nie zdarzylo? slowo przeciwko slowu. Ciekawe. Rowniez dzisiaj oprocz padnietego czujnika temp. zewnetrznej zwrocilem uwage ze znowu poca mi sie tylnie lampy ktore juz raz mialem wymieniane na gwarancji. Pokazalem to w ASO a oni ze juz mi tego nie wymienia bo dostali pismo od HP ze maja juz tego nie honorowac bo niby "gdzie jest napisane ze lampy maja nie parowac, przeciez to jest plexi i ona nie jest lampa hermetyczna i takie tam" - rece mi opadly, ale ja jestem chyba za mientki i machnalem reke na goscia :(

semri
03-04-09, 13:28
o lampach akurat jest wzmianka w książce ze nie podlegają gwarancji w razie parowania

Maro2004
03-04-09, 16:33
Jestem już po wizycie w ASO. Lubię ludzi tam pracujących i rozumiem, że muszą bronić interesu firmy tylko niech ta obrona ma ręce i nogi czyli niech będzie logiczna. Po kolei: Pan obejrzał, pan usiadł, otworzył zlecenie i zaczął się zastanawiać jak to opisać. Podpowiadam mu, że prosto: po tygodniu nowe gumy wycieraczek porysowały szybę. Pan okazał zdziwienie stwierdzając, że to nie porysowanie tylko smużenie, które mialoby powstać nie wiem od czego (wody deszczowej, płynu do spryskiwaczy?). Nie wierząc temu co widzial sam przed chwilą wziął jakiś płyn w pojemniku ze spryskiwaczem, szmatkę i udał się ponownie do auta. Następnie usiłował wymyć i wytrzeć ewidentnie porysowaną szybę - bez rezultatu oczywiście. Nastąpiła próba wyjaśnienia tego zjawiska: "może to wosk na myjni podrapał szybę? Może to piasek? Kurz? Brud? Pierwszy raz się z czymś takim spotykamy. Raczej nie uznają reklamacji ze względu na gumki wycieraczek". itd, itp. Na moje pytania dlaczego po tygodniu coś takiego powstało, dlaczego szyby są rysowane głównie w położeniu wycieraczek gdy zmieniają swój kierunek ruchu, dlaczego ze starymi gumkami przez dwa lata był spokój? Zero logicznych odpowiedzi. Mnie nie interesuje wymiana gumek na inne. Mnie interesuje naprawienie szkody (wymiana szyby, regeneracja czy co tam można w tej sprawie zrobić) i spowodowanie aby taka szkoda więcej się nie pojawiała. Następnie Pan miał wielkie problemy aby zrobić dobre zdjęcie, bo swiatło nie takie, bo Słońce świeci, bo nie wiadomo czy wyjdzie. Na koniec: "proszę zadzwonić w poniedziałek gdy będzie osoba odpowiedzialna za reklamacje". Ręce opadają ale im tego nie odpuszczę. Co ma brud, kurz itp zanieczyszczenia do tego co widzicie na zdjęciu. Szyby i wycieraczki mają sobie z tym radzić tak jak radziły sobie do momentu wymiany gumek, jak radzą sobie w innych samochodach. Wg tej filozofii powinniśmy co chwilę wysiadać z samochodu myć ręcznie szybę i dopiero wtedy uzyć wycieraczek? Po każdym ochlapaniu przez inny pojazd wysiadać myć szybę i dopiero używać wycieraczek? Spodziewając się deszczu (ciemne chmury) wysiadać myć szybę i dopiero wtedy używać wycieraczek? Po co w takim razie automatyczny czujnik deszczu skoro nim on zadziała mam zatrzymać pojazd, myć szybę i dopiero zdawać się na czujnik deszczu. Nie dajmy się ogłupiać. To jest ewidentnie wina fatalnej jakości szyb, gumek do wycieraczek, lakieru i jeszcze kilku elementów nowego Civica. Pan w serwisie ma problemy ze zrobieniem zdjęć, ja nie. I zdjęcia te w razie nie uznania reklamacji ślę do redakcji pism motoryzacyjnych. Jeśli trzeba to wezmę rzeczoznawcę na własny koszt. Jeżeli będzie moja racja to wyegzekwuję wszelkie należności od Hondy Poland i to z odsetkami na drodze cywilnoprawnej. Sorry za przydługi post ale musiałem to z siebie wyrzucić.

lukione
03-04-09, 19:46
W mojej hondzie mam dziwne białe kropki na całym aucie, reklamowałem to wielokrotnie i pisałem pisma do HP. Pojechałem do BLS i pokazałem tam o co mi chodzi, otworzyli mi zlecenie na polerowanie całego samochodu, ja nie zgadzam się na to ponieważ lakier po polerce to kibel a ten ori jest już wystarczająco cienki. Napisałem drugie pismo że się nie zgadzam i czekam na propozycję ze strony hondy na załatwienie tego tematu, pismo zawiozłem i zostawiłem w Plazie ponieważ mój samochód jest tam już znany (stał już około 6x w przeciągu pół roku). Po tygodniu otrzymałem telefon z hondy że w zamian mogą mi dać 800zł czyli równowartość polerowania (policzyli z górką na moja korzyść), w HP mnie zlali jak próbowałem to załatwić i sami nic nie załatwicie. Znajdźcie kogoś w serwisie kto potwierdzi że to fuckup szyby jest i żeby było otwarte na to zlecenie. Wtedy macie jakieś poparcie w obozie wroga:D

Artur S.
03-04-09, 19:57
Witam!
Wiem że ten post niewiele wniesie do merytorycznej strony problemu bo NA SZCZĘŚCIE ja go JESZCZE (sic!!!???) nie mam, ale trzymam za Ciebie kciuki i naprawdę Ci kibicuję. Daleko mi do "hondziarzy z krwi i kości", ale od ośmiu lat jeżdżę tylko i wyłącznie hondami a to mój trzeci szczaw, tylko że NIESTETY - OSTATNI... Każdemu komu mogę - odradzam zakup tego auta i kilka osób już "uratowałem" od wyrzucenia kasy w błoto, choć autentycznie z ciężkim sercem...
Całym sercem życzę więc POWODZENIA!
Pzdr - Artur S.

civic
03-04-09, 23:15
[QUOTE=Artur S.;645506]Witam!
Wiem że ten post niewiele wniesie do merytorycznej strony problemu bo NA SZCZĘŚCIE ja go JESZCZE (sic!!!???) nie mam, ale trzymam za Ciebie kciuki i naprawdę Ci kibicuję. Daleko mi do "hondziarzy z krwi i kości", ale od ośmiu lat jeżdżę tylko i wyłącznie hondami a to mój trzeci szczaw, tylko że NIESTETY - OSTATNI... Każdemu komu mogę - odradzam zakup tego auta i kilka osób już "uratowałem" od wyrzucenia kasy w błoto, choć autentycznie z ciężkim sercem...
Całym sercem życzę więc POWODZENIA!


Ja właśnie pozbyłem sie grata ufff co za ulga, szkoda pisac ile razy z tym złomem byłem w ASO, wstyd żeby honda taki bubel wypuściła na rynek, juz NIGDY Hondy, pozdrawiam.

manticore
05-04-09, 11:25
z ciekawosci: czym teraz jezdzisz, ile i czy jeszcze nie miales juz wizyty w aso? ;)

civic
05-04-09, 15:46
z ciekawosci: czym teraz jezdzisz, ile i czy jeszcze nie miales juz wizyty w aso? ;)

Megane 2.0 TCE 180KM przejechałem 10 tys km zero awarii , civic przy tym megane to złom i uwierz mi :) Nic nie skrzypi nic sie nie telepie materiały o 2 klasy lepsze niż w civicu i silnik po prostu bajka.

Lexx
05-04-09, 23:29
Megane 2.0 TCE 180KM przejechałem 10 tys km zero awarii , civic przy tym megane to złom i uwierz mi :) Nic nie skrzypi nic sie nie telepie materiały o 2 klasy lepsze niż w civicu i silnik po prostu bajka.

Jak widać statystyka jest nauką wielkich liczb.
ja w swoim Civiku mam już nabite 13 500 km i nic do tej pory się nie zepsuło, szyby nie porysowane, nic nie trzeszczy, nie telepie itp... Z kolei mam kumpla, który pomyka podobną Meganką do twojej i awaryjność tego samochodu spowodowała u niego tyle stresu, że akcje firmy produkującej Deprim podskoczyły do góry o 10%.

buri
05-04-09, 23:46
w temacie porysowanej szyby moge wam powiedziec tylko tyle ze sklaniam sie do zdania ze to wycieraczki sa winne a nie sama szyba. moj samochod ma ponad 100kkm najechane i rysy pojawily sie, jak pisalem wczesniej, po zmianie wycieraczek. dzis w sloncu zauwazylem ze wyglada to bardzo podobnie do tego co pokazal na zdjeciu Maro a przez 3 lata nie bylo nic. dzisiaj bylem umyc golfa (IV ,2003 rok) mojej kobiety w ktorym wymienilem 2 tygodnie temu wycieraczki na nowe i zauwazylem ze ma identyczne rysy dokladnie w tym samym miejscu czyli tam, gdzie wycieraczka zmienia kierunek. i co mam pozwac valeo ktore wyprodukowalo wycieraczki?wiem ze sprawa jest irytujaca ale moim zdaniem jest nie do wygrania. dopoki bedzie cos widac przez szybe bede z tym jezdzil, pozniej wymienie i tyle

Artur S.
06-04-09, 11:12
Z kolei mam kumpla, który pomyka podobną Meganką do twojej i awaryjność tego samochodu spowodowała u niego tyle stresu, że akcje firmy produkującej Deprim podskoczyły do góry o 10%.
Tylko że do tej pory honda była utożsamiana z nieprzeciętną jakością, natomiast auta francuskie (choćby wg. obiegowych opinii) nie były raczej symbolem trwałości i niezawodności. To tak na marginesie.
A w kwestii szyby: do tej pory - o czym wspominałem - u mnie jest ok, ale wycieraczki muszę już wymienić. I przyznaje, że po tym co przeczytałem w tym wątku zaczynam się najnormalniej w świecie obawiać. Oryginalne gumki już mam, ale nie wiem czy nie lepiej zlecić ich wymianę ASO - w razie jakiś roszczeń może łatwiej będzie coś wyegzekwować. Jak sądzicie?
Zauważyłem jeszcze pewną prawidłowość (nie wiem czy ją potwierdzicie): error dotyczy aut z czujnikiem deszczu, a więc potencjalnie możliwej pracy wycieraczki na praktycznie suchej szybie. Może tu jest problem?
Ja (na szczęście?) nie mam tego gadżetu, więc może mi się upiecze?
Pzdr - Artur S.
p.s. szczerze mówiąc w głowie mi się nie mieści, że muszę się zastanawiać na wymianą wycieraczek. W poprzednich civicach kupowałem byle co i nawet nie myślałem, że mogę mieć problem szybą. Teraz po wymianie pewnie z duszą na ramieniu będę oglądał szybę samochodu, za który dałem ponad 22tys. euro (w przeliczeniu z dnia zakupu) firmie, która miała mi gwarantować jakość.

manticore
06-04-09, 20:27
Megane 2.0 TCE 180KM przejechałem 10 tys km zero awarii , civic przy tym megane to złom i uwierz mi :) Nic nie skrzypi nic sie nie telepie materiały o 2 klasy lepsze niż w civicu i silnik po prostu bajka.

zycze zatem aby jezdzilo sie jak najdluzej bez zadnej awarii :)

w temacie, ja sobie sam porysowalem lekko szybe skrobaczka ... :/ od wycieraczek nie mam nic (14k km). Nie mialem tez zadnych awarii oprocz skrzypiacego pedalu sprzegla. Jest bardzo dobrze.

jacob
06-04-09, 21:53
Czy ta usterka dotyczy rowniez wersji 4d??

Artur S.
06-04-09, 22:45
...od wycieraczek nie mam nic (14k km).
Manti - a wymieniałeś już wycieraczki (sorry, jesli gdzieś mi ta informacja umknęła). Jeśli tak to napisz czy zakładałeś zamienniki czy oryginały piór, i czy robiłeś to w ASO czy samodzielnie.

Nie mialem tez zadnych awarii oprocz skrzypiacego pedalu sprzegla. Jest bardzo dobrze.Gratuluje egzemplarza i szczerze zazdroszczę. Trzymam też kciuki za "oby tak dalej" :)
Pzdr - Artur S.

civic
06-04-09, 23:27
Civiciem jeżdziłem prawie 3 lata przebieg 80 tys i w tym czasie byłem 16 razy w ASO i powiedziałem dośc i sprzedałem grata. Usterki począwszy od skrzypienia całej deski kończywszy na wymianie modułu wspomagania kierownicy i czujników VSA. Kupujac Honde chciałem poczuc japonska niezawodnośc no i poczułem :(
A nowym Meganem jezdzi mi sie bardzo dobrze, przy przebiegu ponad 10 tys jeszcze nie byłem w ASO a z Hondą przy takim samym przebiegu byłem ze 3 razy.
A podobno francuskie auta są awaryjne...

Kenjiro
07-04-09, 00:48
No to chyba miałeś szczególnego pecha. ja mam 40 k km zrobione i byłem oprócz przeglądów na wymianie hamulca ręcznego (ta akcja co wołali wszystkich). Na przeglądzie 40k km oczywiście do wymiany amortyzatory i odbojniki, ale to chyba taka przypadłość tego modelu.

Jak narazie odpukać nie mam innych usterek....

Sebanek
08-04-09, 10:06
Witam.
Ja nie mam czujnika deszczu a porysowana szybe mam. Dwa to sedany chyba tez tak maja bo widzialem 4d z identycznym problemem.
Co do pior - zawsze wymienialem w ASO - mam na to faktury.
Pozdrawiam

asta
18-04-09, 08:50
zdjęcie gdzies zniknęło, możesz mi je jakoś udostępnić

Kozo
18-04-09, 10:21
mi przy wczorajszej wizycie w ASO powiedzieli ze dostali telefon od HP ze za bardzo sie wczuwaja i za duzo wymieniaja "stukajacych elementow" w civikach ( w kazdym samochodzie jest praktycznie co innego), gdyz japoncom sie to nie podoba - maja mowic ze TTTM i tyle. REWELACJA!

asta
18-04-09, 13:33
zdjęcie gdzies zniknęło, możesz mi je jakoś udostępnić

Mariusz1
18-04-09, 14:07
mi przy wczorajszej wizycie w ASO powiedzieli ze dostali telefon od HP ze za bardzo sie wczuwaja i za duzo wymieniaja "stukajacych elementow" w civikach ( w kazdym samochodzie jest praktycznie co innego), gdyz japoncom sie to nie podoba - maja mowic ze TTTM i tyle. REWELACJA!

Bo tak się znają i wymieniają na zasadzie może to a moze tamto pomoże.Z twoich doswiadczeń opisywanych na forum jasno to wynika że przez dłuzszy czas nie mieli pomysłu co z tymi stukami zrobic.
A centrali wcale się nie dziwię ...........

Kenjiro
23-04-09, 10:59
Witam!
No się ****a doczekałem także. Wczoraj byłem w myjni ręcznej i dokładnie umyli mi przednia szybę z zewnątrz i wewnątrz. jak `zaświeci słońce to ewidentnie także widać rysy w miejscu gdzie wycieraczka zmienia kierunek ruchu.

Maro, co u Ciebie z tą sprawą? Zdziałałeś coś?

szubek
23-04-09, 12:09
ja mam przejechane 12 tyś. autko ma 6 miechów i po 3 mc wymieniłem komplet wycieraczek i juz mam rysy na szybie po stronie kierowcy

Maro2004
23-04-09, 14:56
Maro, co u Ciebie z tą sprawą? Zdziałałeś coś?
Ha, nie mam czasu na dłuższego posta. Honda i jej ASO w Polsce to jakaś totalna pomyłka. Ci ludzie zyją w innym świecie. Jak prześledzicie moje posty w tym wątku to wiecie, że 03.04.2009 złozylem reklamację dot. szyby. 21 kwietnia zadzwoniłem do ASO i zapytalem co słychac w kwestii mojej reklamacji. Pan wyraził ogromne zdziwienie moim pytaniem i odpowiedział mi, że z rozmowy telefonicznej jaką przeprowadził z HP wynika, że ta instytucja nie uznaje takich reklamacji. Spytałem czy jest to ich oficjalne stanowisko. Nie uzyskałem odpowiedzi. W związku z tym zwróciłem uwagę, że od momentu zgłoszenia wady minęło już 14 dni, a ja nie zostałem powiadomiony o fakcie nieuznania reklamacji. W związku z tym zgodnie z przepisami ustawy reklamacja jest uznana i pytam kiedy i jak zamierzają usunąć tą wadę i jej skutki? Pan poprosił mnie o kilka dni zwłoki, ponownie chcąc skonsultować stanowisko z HP. Proszę bardzo. Kilka dni im dam a potem albo wymieniajcie szybę albo do zobaczenia w sądzie. Oczywiście wcześniej napiszę pismo do HP (mam już przygotowane i tylko dopisuję chronologicznie zdarzenia), poczekam na odpowiedź i w przypadku dalszwej negatywnej postawy HP pędzę do sądu. Najsmieszniejsze jest to, że HP ma jakieś stanowisko (nie uwzględnia pewnych reklamacji) z zalożenia. Nie bada sprawy, nie wysyla eksperta tylko "nie uwzględnia". Byc może to moje ASO przespalo sprawę zapominając, że złożyłem reklamację i dopiero po moim ponagleniu nagle się ocknęli. Ale to ich problem. CDN...

Kenjiro
23-04-09, 16:05
Dzięki. Czekam na ciąg dalszy. Jak cos się urodzi, to pisz.

Artur S.
23-04-09, 20:02
Mój mail do jednego z ASO w WAW:
"Witam!
Chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt wymiany wycieraczek przedniej szyby? Chodzi mi zarówno o robociznę jak i materiały (najchętniej same pióra...).
Ponieważ na forum civic'a poruszana jest sprawa rysowania się szyb właśnie po wymianie wycieraczek (nawet w ASO), chciałbym wiedzieć jak by wyglądała kwestia usunięcia takiej usterki? W tej chwili szyby nie są porysowane, natomiast co w sytuacji kiedy po okresie np. kilku miesięcy powstaną rysy? Czy gwarancja obejmie wtedy tego typu uszkodzenie?..."

Odp:
"Witam,
Wymiana piórek: 130pln + 117pln + 38pln wymiana.
Wymiana gumek piórka: 52pln + 58pln + 75pln
Rys na szybie nie powodują piórka, tylko zanieczyszczenia między piórem
a szybą - nie obejmuje tego gwarancja.
Nie zajmujemy się usuwaniem rys szyby."

Miałem do nich jechać i wymienić te pióra, ale widzę że nie ma sensu wyrzucać kasy w błoto...
Maro - trzymam za Ciebie kciuki.
Pzdr- Artur S.

semri
23-04-09, 20:09
ja postaram się w maju podjechać do rzeczoznawcy, zobaczymy co powie. A nóż...

Mariusz1
24-04-09, 10:54
Mój mail do jednego z ASO w WAW:
"Witam!
Chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt wymiany wycieraczek przedniej szyby? Chodzi mi zarówno o robociznę jak i materiały (najchętniej same pióra...).
Ponieważ na forum civic'a poruszana jest sprawa rysowania się szyb właśnie po wymianie wycieraczek (nawet w ASO), chciałbym wiedzieć jak by wyglądała kwestia usunięcia takiej usterki? W tej chwili szyby nie są porysowane, natomiast co w sytuacji kiedy po okresie np. kilku miesięcy powstaną rysy? Czy gwarancja obejmie wtedy tego typu uszkodzenie?..."

Odp:
"Witam,
Wymiana piórek: 130pln + 117pln + 38pln wymiana.
Wymiana gumek piórka: 52pln + 58pln + 75pln
Rys na szybie nie powodują piórka, tylko zanieczyszczenia między piórem
a szybą - nie obejmuje tego gwarancja.
Nie zajmujemy się usuwaniem rys szyby."

Miałem do nich jechać i wymienić te pióra, ale widzę że nie ma sensu wyrzucać kasy w błoto...
Maro - trzymam za Ciebie kciuki.
Pzdr- Artur S.

Wydaje mi się iz same pióra są zabezpieczone jakim siuwaksem(grafitem) i jak się po założeniu tego się nie odtłusci to ASO może miec rację iż przykleja się do nich pisek i rysuje szybę

Maro2004
24-04-09, 13:02
I to jest pierwszy post, który może potwierdzać prawdziwą przyczynę rysowania szyby. Tylko niech ASO zakladając pióra usuwa ten smar (rozkonserwuje gumki). Ja o tym nie muszę wiedzieć, bo w instrukcji na ten temat zero informacji. Przy moich dwóch wizytach reklamacyjnych nie było żadnych sugestii odnośnie zabezpieczenia piór. Czyli: niech przeszkolą personel, dokonają odpowiednich zapisów w instrukcji obsługi i umieszczą odpowiednią instrukcję na opakowaniu z piórami (czy też gumkami), na wypadek gdyby ktoś samemu chciał wymienić pióra. To tak jakbyśmy u nich wymieniali ogumienie, a oni wyprowadzili by samochód bez napompowania opon i życzyli szerokiej drogi. Co prawda w tym wypadku sam wpadłbym na to, że mam flaki na kołach. Odbierając pojazd z ASO jestem przekonany, że jest on przygotowany w 100% do jazdy (przynajmniej w tym zakresie w jakim były robione czynności obsługowe).

Artur S.
24-04-09, 14:33
Qrde, pierwszy raz słyszę, zeby nowe pióra trzeba było odtłuszczać :confused: Z drugiej jednak strony chyba powinienem się przyzwyczajać do myśli, że to co przy normalnych samochodach jest łatwe i oczywiste, tutaj urasta do rangi nie lada problemu...
Anyway - coś ktoś wie więcej o tym odtłuszczaniu? Czym to można bezpiecznie zrobić?
Pzdr - Artur S.

Maro2004
24-04-09, 15:34
W dzisiejszej rozmowie tel. zwróciłem na to uwagę pracownikowi ASO. Stwierdził, że ten środek powinien się usunąć samoczynnie po użyciu spryskiwacza. Nie sądze, że ma rację, gdyż gdy reklamowałem szybę i wycieraczki, inny pracownik dziwił się, że tyle tej mazi jest na piórach. Poza tym ja odbierałem samochód w czasie deszczowej pogody czyli wycieraczki pracowały od chwili opuszczenia hali ASO i nie było potrzeby używania spryskiwaczy. Ale IMHO to jest bardzo pokrętne tłumaczenie HP aby uniknąć odpowiedzialności. Dzisiaj maluję pismo do HP w związku z ich odrzuceniem reklamacji. Podsumowanie reklamacji wg HP: "Jeżeli gumki nie posiadają wad fabrycznych, mogących powodować uszkodzenia powierzchni szyby czołowej, nie ma podstaw do naprawy gwarancyjnej". No to do zobaczenia HP na salach sądowych. Do wiadomości HP (o ile jej przedstawiciele tu zaglądają): reklamacja zgłoszona 03.04.2009, poinformowanie zainteresowanego czyli mnie (tel.) o odrzuceniu reklamacji: 23.04.2009. Niech sie nauczą na pamięć "art. 8, ust. 3 Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. 141 poz. 1176)". W zależności od odpowiedzi HP na moje pismo będę podejmował dalsze kroki na drodze prawnej i medialnej o czym nie omieszkam powiadomić Szanownych Przyjaciół na niniejszym forum. Pozdrawiam wszystkich walczących z HP.

Yossarian
24-04-09, 19:13
Trzymam kciuki i zyczę powodzenia, Maro2004. U mnie wprawdzie rys nie ma (odpukac), ale zachowanie HP w tym przypadku jest co najmniej nie na miejscu.

Qrczak86
25-04-09, 11:39
Również trzymam kciuki Maro2004!

Maro2004
10-06-09, 22:32
Drodzy koledzy! Obiecałem poinformować o dalszym przebiegu swojej drogi przez mękę z HP w sprawie porysowanej szyby. Po moim piśmie do HP, w którym podważałem ich decyzję odnośnie odmowy uznania wady szyby (lub wycieraczek) powodujących porysowanie szyby przedniej otrzymałem po blisko miesiącu pismo, w którym uznali moje racje. Dzisiaj jestem już po wymianie szyby przedniej i piór wycieraczek. Moja stara porysowana szyba ma jechać do producenta w celu dogłębnego zbadania. Dziękuję również Wam koledzy, gdyż sądzę, iż to Wasze reklamacje również przyczyniły się do tego aby HP bardziej wnikliwie przyjrzała się problemowi rysowania szyby przedniej przez wycieraczki. Być może, że HP chcąc uniknąć niepotrzebnych kosztów sądowych uznała moją reklamację za uzasadnionę (ze względu na przekroczenie terminu rozpatrzenia reklamacji). Jaka nie byłaby to przyczyna jestem zadowolony z końcowego rozstrzygnięcia, a co za tym idzie z decyzji Hondy Poland. Tak na marginesie; walczcie o to co Wam się należy. Przykład: razem z szybą przednią reklamowałem podwinięte uszczelki pod szybami tylnymi bocznymi (TypeS). Odpowiedź HP: "należy odwinąć uszczelki za pomocą np. karty kredytowej":confused: Fachowcy z serwisu odpowiedzieli na to krótko: "niech HP dodaje do auta karty kredytowe z PIN-em i odpowiednią kwotą na koncie tej karty". W rezultacie wymieniono mi uszczelki gumowe pod tymi szybkami ( nie zastosowano kart kredytowych :)). Reasumując dziękuję pracownikom Honda Wyszomirski w Siedlcach jak rownież decydentom w HP. Na koniec dodaję, iż HP wymieniło mi szybę na zasadzie wyjątku twierdząc, że jest to tzw. gest handlowy. Dzięki im za to, ale sądzę, iż jest coś na rzeczy, gdyż szyby lub gumki nie pracują ze sobą tak jak należy.

Qrczak86
11-06-09, 00:59
Miło przeczytać takie wieści. Gratuluję cierpliwości Maro, jak widać opłaciło się :) Gest handlowy... phi, powinni tak postępować w każdym przypadku, nie tylko w drodze wyjątku, tym bardziej że to my mamy rację. To ewidentna wada fabryczna, wina dostawcy szyby. Bo jak inaczej wytłumaczyć porysowaną szybę chwilę po wymianie gumek na nowe?
Jeszcze raz brawo za wytrwałość dla Kolegi

Yossarian
11-06-09, 14:40
Brawo za wytrwałość i gratulacje, Maro!

Umberto
12-06-09, 00:23
Typowe zachowanie typowych handlarzy.
Przyjeżdżasz oglądać auto to kawka itp.
na przeglądzie mają cię w dupie i nawet auta zastępczego nie dadzą mimo że salon w polu (tak u mnie było) a na myjnię trzeba niby czekać 1 godzinę.
Tym bardziej gratulacje z powodu pomyślnego załatwienia sprawy.
Trochę sobie lecą z takim zachowaniem, ale to tylko dlatego że firmy wiedzą co można w polszy i jakie są debilne przepisy prawa raczej nie nastawione na zwykłego obywatela- choć i tak to się zmieniło w ciągu kilku ostatnich lat (prawa konsumenta).
Podejrzewam że w zachodnich krajach inne jest podejście do klienta.
Pozdrawiam

lukione
12-06-09, 19:29
razem z szybą przednią reklamowałem podwinięte uszczelki pod szybami tylnymi bocznymi (TypeS). Odpowiedź HP: "należy odwinąć uszczelki za pomocą np. karty kredytowej":confused: Fachowcy z serwisu odpowiedzieli na to krótko: "niech HP dodaje do auta karty kredytowe z PIN-em i odpowiednią kwotą na koncie tej karty". W rezultacie wymieniono mi uszczelki gumowe pod tymi szybkami ( nie zastosowano kart kredytowych :))..

U mnie już 3 razy wymieniali uszczelki z tyłu i temat wraca po kilku tygodniach, już odpuściłem bo ile można wycinać szybę:confused:
Gratuluję wygranej, ja tak samo dostałem od HP 800zł w ramach rekompensaty za takie małe białe kropeczki na całym samochodzie. Również składałem pisma i jeździłem kilka razy na ekspertyzy, ale w końcu "pękli";)

kocik
15-06-09, 16:27
no co do uszczelek mam to samo na pierwszym przegladzie mysle to zglosic ciekawe jaka bedzie reakcja...

kobert
29-10-13, 02:43
witam. minelo troche czasu,lat i zastanawiam sie czy cos w sprawie rysujacej szyby sie zmienilo. mam u siebie bardzo chamsko porysowana szybe i bylem pewien ze to zrobil ktos jakas zluzyta wycieraczka, dzis po przeczytaniu tego tematu juz wiem ze to problem szyby lub nowych wycieraczek zrobil taka szkode. gwarancji dawno niema a i tak pewnie nie wiele by pomogla,chce zapytac czy ktos z was koledzy probowal sam rozwiazac ten problem w jakis inny sposob niz wymiana szyby. myslalem o kupieniu preparatu o nazwie tlenek ceru,do usuwania rys z szyb,jednak to jest zbyt glebokie moim zdaniem zeby zeszlo polerujac. trzeba by z pewnoscia uzyc wpierw papieru sciernego no ale ze to szyba czolowa jest duze prawdopodobienstwo ze zrobi sie tzw. soczewka (szyba zrobi sie miejscami ciensza) i bedzie zalamywac swiatlo ze w nocy moze nie dac sie jezdzic. dziwne ze mam to tylko od strony pasazera,ale z drugiej strony lepiej ze od kierowcy jest ok. mysle nad proba tego polerowania tlenkiem ceru ale najpierw w miare mozliwosci spolerowac to papierem sciernym 500 potem 800 ale nie przesadzajac zeby nie po gorszyc sprawy. moim zdaniem nieda sie juz tego spolerowac zeby wogole nie bylo sladu ale moze udalo by sie znacznie poprawic wyglad szyby. wiem ze to kilka godzin pracy,trzeba uwazac zeby nie przegrzac szkła, nie dac za duzych obrotow na wiertarce czy polerce,w trakcie chlodzic woda itd. pytanie do was czy ktos to kiedys robil? czy jest sens albo moze jakies inne pomysly... moze komus sie to udalo

sicer
29-10-13, 08:35
Przy kupnie samochodu rok temu wynegocjowałem od poprzedniego właściciela wymianę szyby czołowej (lekkie pęknięcie od kamienia). Szyba wymieniona z AC - oryginał w ASO. Przez pierwszą zimę nie skrobałem szyb tylko używałem odmrażaczy. Po zimie wymieniłem pióra wycieraczek. Pomimo tego teraz szyba wygląda jakby miała z 10 lat. Nie ma co się spinać i próbować coś z tym robić, bo i tak pierwszy lepszy kurz na wycieraczkach porysuje szybę.

kobert
29-10-13, 09:07
jesli to jest wina szkła to ciekawe jak by taka szybe wymienic na podróbe moze byla by lepsza jakosc:D a podróby są,bo dowiadywalem sie 450zl z wymianą

Pik
29-10-13, 12:58
... jesli to jest wina szkła... Mało prawdopodobne. Szkło zresztą nie produkuje Honda tylko zamawia w firmie zewnętrznej, Pilkington jak pamiętam. Szyby tego producenta siedzą w wielu innych markach i trudno sobie wyobrazić, że technologia wykonania dla Hondy różni się. Moim zdaniem problemem nie są także wycieraczki, bo jak guma, jakakolwiek, miałaby rysować szkło???

Moim zdaniem za rysowanie odpowiada piach i pył gromadzący się pod piórami wycieraczek. Wystarczy podnieść wycieraczkę, aby zobaczyć ile tego "syfu" się tam regularnie zbiera. Wynika to zapewne z faktu, że szyba jest płaska, o relatywnie dużej powierzchni. To co na nią trafia, zsuwa się, i częściowo zostaje pod piórami wycieraczek. Kiedy włączamy wycieraczki ostre drobiny tworzą ślady.

Także nie wydaje mi się, aby wynikało to z wad materiałowych. Ewentualnie można to podciągnąć pod wadę konstrukcyjną, wynikającą ze stylistyki, która potrafi się szczególnie ujawniać w specyficznych warunkach, przy dużym zapiaszczeniu, zapyleniu środowiska w którym jest trzymane auto (np. parkowanie na świeżym powietrzu).

kobert
29-10-13, 23:14
dolozyl bym do tego jeszcze pochylenie szyby,lezy prawie w poziomie,no ale musi byc jakis sposob zeby to rozwiazac, wymienie szybe i co dalej? nie uzywac wycieraczek?

kobert
30-10-13, 09:14
http://imageshack.us/a/img5/986/qk1j.jpghttp://imageshack.us/a/img196/1387/tyug.jpg
tak wyglada moja szyba to jest jakas masakra bede probowal to polerowac jak spieprze to i tak duzej straty nie bedzie,szkoda mi troche wymieniac ta szybe bo jest oryginalna noi zeby nie trafic na wymieniajacych partaczy.

filipfm
30-10-13, 09:24
Wygląda słabo. A co do używania wycieraczek - preparat niewidzialna wycieraczka trochę ogranicza ich używanie w deszczu bo krople same uciekają z szyby w trakcie jazdy :)

Jacek65
30-10-13, 19:29
Przy kupnie samochodu rok temu wynegocjowałem od poprzedniego właściciela wymianę szyby czołowej (lekkie pęknięcie od kamienia). Szyba wymieniona z AC - oryginał w ASO. Przez pierwszą zimę nie skrobałem szyb tylko używałem odmrażaczy. Po zimie wymieniłem pióra wycieraczek. Pomimo tego teraz szyba wygląda jakby miała z 10 lat. Nie ma co się spinać i próbować coś z tym robić, bo i tak pierwszy lepszy kurz na wycieraczkach porysuje szybę.

Dokładnie,skrobanie zimą rysuje szyby.W poprzednim aucie tak sobie porysowałem.Natomiast nie zauważyłem aby stare wycieraczki rysowały szyby.Chyba pod nie coś twardego podejdzie.Raczej stare mażą szyby i nie zbierają dobrze.Teraz w civiku staram się nie drapać szyb.Odmrażacz,pełny nadmuch,no i wcześniejsze wychodzenie z domu zimą,aby mieć na to czas rozwiązują sprawę.No i częste wycieranie gumek.Ale i tak po tych kilku latach jakieś tam ryski się pojawiły.Ale na pewno nie od wycieraczek.Tego chyba się nie da uniknąć tylko co najwyżej zminimalizować.A nowe wycieraczki kupiłem w ASO.Nie takie znów drogie jak na oryginały i 'made in japan'.:)A kolega powyżej pewnie sobie załatwił szyby 'jadąc'wycieraczkami na sucho,i jeszcze do tego z kurzem.

kobert
30-10-13, 19:44
Ale i tak po tych kilku latach jakieś tam ryski się pojawiły.

jak chcesz usunac drobne ruski to filcowe kółko na wiertarke i tlenek ceru,jest tego na allegro. troche roboty,uwazac zeby nie przekroczyc 800 obr i pozbedziesz sie rysek,a nawet 50zl nie wydasz. ja pewnie duzo nie wskóram tym szlifowaniem ale bede chyba probowal zminimalizowac to co widac

Jacek65
30-10-13, 19:59
Ale i tak po tych kilku latach jakieś tam ryski się pojawiły.

jak chcesz usunac drobne ruski to filcowe kółko na wiertarke i tlenek ceru,jest tego na allegro. troche roboty,uwazac zeby nie przekroczyc 800 obr i pozbedziesz sie rysek,a nawet 50zl nie wydasz. ja pewnie duzo nie wskóram tym szlifowaniem ale bede chyba probowal zminimalizowac to co widac

Nie są aż tak widoczne.Chyba że pod 'pełne'Słońce,ale nie przeszkadzają.Nie będę ruszał.Cóż,gumki wycierczek też trzeba co pewien czas wycierać.Coś tam może twardego i małego wlecieć.No i starać sie nie włączać na suchu czy zimą jak jest lód na szybach.