PDA

Zobacz pełną wersję : Złe dotarcie samochodu



JCK
21-12-09, 02:32
Jakie mogą być skutki złego dotarcia samochodu?

Czajka
21-12-09, 10:33
a skad wiesz ze zle dotarłeś ?

majkilipa89
21-12-09, 11:28
Po pierwsze, to nie wszyscy mowia, ze docieranie samochodu powinno miec miejsce. Dziwna sprawa, bo nikt nie jest w stanie stwierdzic czy docieranie jest niezbedne do dobrej pracy silnika. Moj znajomy w FN2 powiedzial, ze nie bedzie docieral i od razu pelen palnik. Samochod sprawuje sie bezawaryjnie, nie bierze oleju i wszystko gra.
Po drugie, jezeli juz mowa o docieraniu to moze silnik zle sie uklada? Kompresja inna itp. Trudno stwierdzic jakie sa skutki zlego docierania, a jakie normalnego uzytkowania. Z drugiej strony kolega Czajka mierzyl samochod od razu po zakupie i wyszlo mu jedynie ~130 KM, a potem po dotarciu wyplulo serie.

Sagi80
21-12-09, 14:06
Po drugie, jezeli juz mowa o docieraniu to moze silnik zle sie uklada? Kompresja inna itp. Trudno stwierdzic jakie sa skutki zlego docierania, a jakie normalnego uzytkowania. Z drugiej strony kolega Czajka mierzyl samochod od razu po zakupie i wyszlo mu jedynie ~130 KM, a potem po dotarciu wyplulo serie.

Zgadzam się. Moje 1.8 ciągnie teraz, przy 35 tys., dużo lepiej niż jak miało przejechane 5 tyś. Potwierdza to też test 100000 km w AutoŚwiecie. Na początku przyśpieszenie wyszło ok 10 sekund, pod koniec testu ok 9.

arkadiusz29
21-12-09, 19:47
Moim zdaniem to jest logiczne wszystko dostaje "luzów" nie jest tak "pospinane" jak nówka z salonu to samo tyczy sie spalania-dlaczego jest mniejsze po przejechaniu powiedzmy 30-40tyś?Wydaje mi sie ze jest to kwestia własnie docierania,spasowania sie poszczególnych czesci i automatycznie ich sprawniejsza/wydajniejsza praca.

JCK
22-12-09, 01:30
Post do skasowania

lukione
22-12-09, 18:39
Mój samochód po przebiegu 20km miał 130km po 2tys już serię 140km więc coś tam się układa

Jacek65
30-12-09, 14:46
Podobno dotarcie trwa do 2 tyś.Tak mi powiedzieli w ASO.Na razie jeszcze mi trochę brakuje więc jeżdzę spokojnie.A czy po dotarciu należy wymienić olej?W ASO radzili żeby tak.Ale nie wiem czy to obiektywna porada.Pozdrawiam.:)

mw1978
30-12-09, 15:45
w salonach gadaja same glupoty!!!!!! i oni o autach nic nie wiedza wiedza za to jak skutecznie namawiad do ich zakupu.
Wszystkie silniki sa po zmontowaniu sprawdzane a kwestia docierania tyczy sie hamucow spregla skrzyni biegow itd.
Podstawowa zasada jaka trzeba przestrzegac to stan oleju oraz odpowiednie dogrzanie silnika. Ja w lecie przez pierwsze 7 minut jade maks do 3000 a potem stopniowo dalej. Po 10minutach ile fabryka dalo oczywiscie jesli jest ku temu potreba. Zima czas dogrzewania sinika jest dluzszy tak ok 15min.
Panowie temp wody na wskazniku a temp oleju to dwa swiaty.

Ja sporo sie naczytalem przed odebraniem swojego FN2 z salonu. Przeczytalem rozne fora od USA przez UK az po Australie.
BYlo sporo przypadkow z EP3 ze jeden wlasciciel mial EP3 przed liftowe i pozniej po liftowe. Raz docieral jak w ksiazce a innym razem od razu dusil auto. W wiekszosi przypadkow duszenie od poczatku powodowalo ze auto bylo mocniejsze na dyno nie bralo oleju.
JA swego czasu znalazlem nawet strone w internecie jak docierac ukladac nowy silnik. Postaram sie ja znaleźć

ta strona daje wiele do myslenia. Ja robilem jak ten gosc!
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

leonik
30-12-09, 16:27
Zgadza sie.moje wozidełko było od poczatku ostro traktowane.wsiadlem w znajomego ojca 1.8 i to auto jest zamulone ze szok.wogole nie jedzie.takze w salonach gadaja glupoty a w serwisach to juz wogole wala scieme.

lukione
30-12-09, 18:30
dlatego ja na początku średnio raz na dwa tygodnie samochód na hamowni męczyłem ;) Z tą temp. mw1978 ma rację i nawet po osiągnięciu temp. wody olej jest jeszcze nie rozgrzany w zimę i lepiej poskromić swoje zapędy trochę dłuższą chwilę ;)

Pik
30-12-09, 19:31
Duzo w tym wszystkim mitow, magii i szarlatenerii... Ile osob tyle opinii. Samo zdefinowanie pojecia "dobre" dotarcie jest trudne. Bo mowimy o samym silniku, czy wszystkich mechanizmach auta? Zreszta, czy jesli silnik wykazuje akurat ciut wieksza moc, czy to oznacza, ze zostal "dobrze" dotarty? Ale nie wiemy, czy te parametry bedzie utrzymywal przez caly okres eksploatacji, i jak to wplynie na jego trwalosc? Wiele czynnikow na to wszystko wplywa i raczej nie rozstrzygniemy tego mglistego tematu. Ale potaplac sie w oparach domnieman oczywiscie mozemy haha.

Kozo
30-12-09, 20:53
Z tą temp. mw1978 ma rację i nawet po osiągnięciu temp. wody olej jest jeszcze nie rozgrzany w zimę i lepiej poskromić swoje zapędy trochę dłuższą chwilę

nic odkrywczego. u mnie z racji turba jest to tym bardziej wazne - oprocz normalnej wskazowki od temp. wody na wyswietlaczu w kompie mam podawana temperature oleju ktorej pomiar jest dokonywany przy filtrze oleju. Przy temp. otoczenia 20 st. -> temp. wody osiaga 90 st. doslownie w kilka minut, a temp. oleju w tym momencie dopiero zaczyna rosnac i ma po tym czasie ok. 58 st.!!! 90-95 st osiagne po ok. 15-20 min.! (moj rekord to na razie 106st ;) ), wiec trzeba sobie zdawac z tego sprawe. O zimie i temp. nizszych niz -10st to nawet nie mowie - nawet godzina jazdy do temp. oleju 90st!

leonik
30-12-09, 23:41
nic odkrywczego. u mnie z racji turba jest to tym bardziej wazne - oprocz normalnej wskazowki od temp. wody na wyswietlaczu w kompie mam podawana temperature oleju ktorej pomiar jest dokonywany przy filtrze oleju. Przy temp. otoczenia 20 st. -> temp. wody osiaga 90 st. doslownie w kilka minut, a temp. oleju w tym momencie dopiero zaczyna rosnac i ma po tym czasie ok. 58 st.!!! 90-95 st osiagne po ok. 15-20 min.! (moj rekord to na razie 106st ;) ), wiec trzeba sobie zdawac z tego sprawe. O zimie i temp. nizszych niz -10st to nawet nie mowie - nawet godzina jazdy do temp. oleju 90st!

nic odkrywczego Kozo :)

Jacek65
31-12-09, 00:07
w salonach gadaja same glupoty!!!!!! i oni o autach nic nie wiedza wiedza za to jak skutecznie namawiad do ich zakupu.
Wszystkie silniki sa po zmontowaniu sprawdzane a kwestia docierania tyczy sie hamucow spregla skrzyni biegow itd.
Podstawowa zasada jaka trzeba przestrzegac to stan oleju oraz odpowiednie dogrzanie silnika. Ja w lecie przez pierwsze 7 minut jade maks do 3000 a potem stopniowo dalej. Po 10minutach ile fabryka dalo oczywiscie jesli jest ku temu potreba. Zima czas dogrzewania sinika jest dluzszy tak ok 15min.
Panowie temp wody na wskazniku a temp oleju to dwa swiaty.

Ja sporo sie naczytalem przed odebraniem swojego FN2 z salonu. Przeczytalem rozne fora od USA przez UK az po Australie.
BYlo sporo przypadkow z EP3 ze jeden wlasciciel mial EP3 przed liftowe i pozniej po liftowe. Raz docieral jak w ksiazce a innym razem od razu dusil auto. W wiekszosi przypadkow duszenie od poczatku powodowalo ze auto bylo mocniejsze na dyno nie bralo oleju.
JA swego czasu znalazlem nawet strone w internecie jak docierac ukladac nowy silnik. Postaram sie ja znaleźć

ta strona daje wiele do myslenia. Ja robilem jak ten gosc!
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

No ale jak z tym olejem?Wymieniać po 2 tyś,czy czekać do pierwszego przeglądu.

Pabloss
31-12-09, 00:40
nie trzeba wymieniać mnie też namawiano ale tylko w jednym salonie w inny już nie ! koleś powiedział wprost że nie ma potrzeby wymieniać wcześniej niż terminy podane w instrukcji i że chcą mnie normalnie naciągnąć. Wydało mi sie to uczciwe i teraz właśnie tam serwisują auto :-) Nie po to piszą w instrukcji że olej wymienia się po 20 000 lub roku żeby wymieniać go po 2 000 tysiakach. Auta przecież nie męczysz w szczególnych warunkach (bardzo ciepło lub skrajnie zimno)

mw1978
31-12-09, 03:13
No ale jak z tym olejem?Wymieniać po 2 tyś,czy czekać do pierwszego przeglądu.

Ja wymienialem po 5000km na MOTULA.Wiem teraz co mam W salonie nie wiedzieli czym był zalany.

Kozo
31-12-09, 08:38
nic odkrywczego Kozo

...dla ciebie nic odkrywczego, ale dla innych jest -> no chyba ze chciales sie pochwalic:p

szoi
31-12-09, 10:08
Ja swoją odebrałem i od razu tego samego dnia zrobiłem traskę ponad 600 km fakt że nie przekroczyłem ani razu 4 tys na obrotomierzu. A później już jeździłem normalnie (nierzadko do odcięcia :) ). Teraz mam 45kkm przejechane. Nie mierzyłem na hamowni ale jest wyraźnie mocniejsze niż na początku, oleju nie bierze nic nie puka nic nie stuka więc chyba dotarłem ok.

zyga502
31-12-09, 12:36
ja też tak miałem ,że jak odebrałem auto to na drugi dzień pojechałem na majowy piknik i zrobiłem ok 700km,oczywiście na spokojnie ,choć po wcześniejszym civicu 1.4 i tak była dla mnie jakby szybciej :Doleju nie bierze,silnik ładnie pracuje, nie mam zastrzeżeń

jacor
31-12-09, 15:35
słyszałem również opinie że nie wolno przez pierwsze tysiąc km dodawać gazu do dechy. ile w tym prawdy ? ja już zacząłem docierać Type S'a mamy bo jeżeli ja tego nie zrobie to nikt tego nie zrobi :D narazie ma przejechane ok 400km i powiem wam że cisnąłem do dechy (oczywiście na rozgrzanym silniku) ale tylko kilka razy, potem słyszałem opinie że mogę uszkodzić silnik

masmisza
31-12-09, 15:57
ja odbierałem wczoraj swojego Civica i mi powiedzieli natomiast że do 1.000 km jest ostateczne dotarcie więc kręcić do 4-5 - 5 tyś czasami do odcięcia tak żeby wszystko w silniku dobrze się nasmarowało a po tym okresie przyjechać na wymianę oleju:)

Pabloss
01-01-10, 13:41
ja odbierałem wczoraj swojego Civica i mi powiedzieli natomiast że do 1.000 km jest ostateczne dotarcie więc kręcić do 4-5 - 5 tyś czasami do odcięcia tak żeby wszystko w silniku dobrze się nasmarowało a po tym okresie przyjechać na wymianę oleju
znowu to samo zupełnie nie rozumiem dlaczego przysłowiowy Pan Czesu w salonie uważa się za mądrzejszego niż inżynierowie w Hondzie którzy nie zalecają wcześniejszej wymiany niż 20 000 lub rok !

Jacek65
01-01-10, 17:05
Być może chce zarobić na dodatkowej wymianie.:D

TENCIO
01-01-10, 17:06
20.000km w naszych realich to zdecydowanie za duzy przebieg dla oleju. kazdy olej sie starzeje i przepracowuje. obecnie marki samochodowe na sile przescigaja sie w pozyskiwaniu klienta stad min wlasnie wydluzone okresy wymian oleju, czyli pozorne oszczednosci. druga sprawa to to , ze obecnie jest tendencja do oleju tzw "long life" , ktory jest znacznie drozszy. ja osobiscie wysnaje zasade, ze im czesciej zmieniasz olej tym lepiej. jezeli jezdzisz czesto na krotkich dystansach to owa zasada jeszcze bardziej sie umacnia.

Ezrael
01-01-10, 18:40
Na civicInfo jest artykul o docieraniu ja zrobilem tak jak tam jest napisane czyli: po odebraniu samochodu z salonu rozgrzewasz go odpowiedniej tempertatury i potem przeciagasz na wszystkich biegach do 4k i tak przez ~100kmow mam 7k i zadnego brania oleju itp...

Ez.

Jacek65
01-01-10, 18:58
20.000km w naszych realich to zdecydowanie za duzy przebieg dla oleju. kazdy olej sie starzeje i przepracowuje. obecnie marki samochodowe na sile przescigaja sie w pozyskiwaniu klienta stad min wlasnie wydluzone okresy wymian oleju, czyli pozorne oszczednosci. druga sprawa to to , ze obecnie jest tendencja do oleju tzw "long life" , ktory jest znacznie drozszy. ja osobiscie wysnaje zasade, ze im czesciej zmieniasz olej tym lepiej. jezeli jezdzisz czesto na krotkich dystansach to owa zasada jeszcze bardziej sie umacnia.

No ale taki przebieg przewiduje Honda.Przecież nie namawiali by do złego i w ten sposób tracili klientów.Niektóre marki okres wymiany podają na 30tyś.Choć są takie co każą wymieniać po 15 tyś.Wszystko jak widać wynika z konstrukcji silnika.Zgodzę się że trzeba wymieniać jak zaleca producent.Jesli przyjąc że im częściej tym lepiej że im częściej tym niby lepiej,to jak jest najlepiej?Co meisiąc, czy poł roku?Pozdrawiam.:)

TENCIO
01-01-10, 19:09
Jesli przyjąc że im częściej tym lepiej że im częściej tym niby lepiej,to jak jest najlepiej?Co meisiąc, czy poł roku?Pozdrawiam. raz na rok a co do limitu kilometrow to w optymalnych warunkach moze i owszem, ze te 20.000km bedzie ok, ale nie u nas w kraju i nie z naszym klimatem. przy normalnych silnikach i normalnym stylu jazdy 12-15 tys i zmiana oleju, przy silnikach serii B i K , przy jezdzie dynamicznej wymiana oleju max 10.000km. ocYwiscie kazdy robi jak uwaza, ale opieranie sie jedynie na opinii z aso jest bledne, tak samo jak lanie np oleju 10w60 do wszystkiego co wyjedzie z aso, a tak wlasnie dziala czesc naszych serwisow.

Jacek65
01-01-10, 21:20
A czym nasz kraj pod względem klimatu różni się od krajów sąsiednich .Chyba niczym.W instrukcji obsługi mojego auta jest podział na Europę i inne miejsca geograficzne.Więc chyba przesadzasz z tym innym klimatem.Poprzednim autem jeździłem z wymianą roczną oleju i silnik działał bez zarzutu.Nie miałem z nim problemu w naszym klimacie.Więc dlaczego z obecnym mam mieć.:)

majkilipa89
02-01-10, 23:06
A czym nasz kraj pod względem klimatu różni się od krajów sąsiednich .Chyba niczym.W instrukcji obsługi mojego auta jest podział na Europę i inne miejsca geograficzne.Więc chyba przesadzasz z tym innym klimatem.Poprzednim autem jeździłem z wymianą roczną oleju i silnik działał bez zarzutu.Nie miałem z nim problemu w naszym klimacie.Więc dlaczego z obecnym mam mieć.:)

TENCIO mial na mysli silniki np. K- serii, ktore bywaja czesto wykorzystywane w gornym zakresie obrotow. To je wlasnie rozni od silnikow, ktore przewaznie nie sa krecone do takich wartosci i stad zaleca czestsza wymiane oleju, ktory sie przepala, robi ciemny i az wola o wymiane;) U siebie wymieniam olej co 8 tys. km. i uwazam, ze jest to sluszny interwal. Oczywiscie jezeli ktos robi duze przebiegi roczne pewnie nie bedzie mial na to czasu i ochoty, ale ja przy jezdzie okolo 15-20 tys rocznie nie uwazam, aby wymiana raz na pol roku byla czyms zbyt uciazliwym. Jezeli zaopatrzysz sie w olej z dobrego zrodla po dobrej cenie, a nie w ASO + dokupisz filtr + robocizna= wydasz 300 pln ( dobry olej 5W40 okolo 150-200 pln, filtr oleju "grosze" + cena robocizny zalezna od miejsca). Wydaje mi sie, ze 300 pln w zamian za spokojny umysl, ze dokonales pozornych oszczednosci jest dobra cena:)
Pozdrawiam!
P.S. Oczywiscie nie ma takiego obowiazku, aby wymieniac olej czesciej niz zaleca Honda, ale zakladam, ze jezeli jestescie na tym forum to znaczy, iz nie skapicie pieniedzy utrzymanie Hond we wzorowym stanie. Z olejem jak z myciem samochodu- lekko przybrudzony jeszcze nie kwalifikuje sie do mycia, ale zdecydowanie lepiej prezentuje nieskazony zadnymi pylkami:)

Jacek65
03-01-10, 12:48
Ja mam nowe auto więc sam z olejem nic nie będe kombinował bo i tak muszę co roku jechać na wymianą w ramach gwarancji.W roku przejeżdzam zazwyczaj ok. 15 tyś więc ten przebieg uważam w zupełności wystarczy do wymiany.W stary aucie owszem,kupiłem tańszy olej i taniej wymieniłem, ale teraz już niestety tak sie nie da.A i tak mam spokojną głowę skoro zaleca tak producent.I trochę w kieszeni zostanie np.na paliwo.:)

Pik
03-01-10, 14:00
P.S. Oczywiscie nie ma takiego obowiazku, aby wymieniac olej czesciej niz zaleca Honda, ale zakladam, ze jezeli jestescie na tym forum to znaczy, iz nie skapicie pieniedzy utrzymanie Hond we wzorowym stanie. Nie popadajmy w paranoje! Pamiedzy skapstwem a wyrzucaniem pieniedzy w bloto jest spore pole na rozsadek...

JCK
03-01-10, 16:32
Z większości postów wynika że jak wymieniam olej na przeglądach to nie dbam należycie o samochód. Jeden raz chciałem wymienić wcześniej olej to padło pytanie czy samochód jeździ w trudnych warunkach lub na taxi, odpowiedziałem że nie, wtedy poinformowano mnie że olej można spokojnie wymienić na przeglądzie.

majkilipa89
03-01-10, 17:23
Nie popadajmy w paranoje! Pamiedzy skapstwem a wyrzucaniem pieniedzy w bloto jest spore pole na rozsadek...

Owszem, masz racje. Jezeli ktos ma 1.4 i uzywa go " normalnie" nie ma potrzeby tak czestej wymiany, ale jezeli ktos czesto upala ( mam na mysli zabawe na ulicy, a nie katowanie na torze )- szczerze polecam wymiane co 8 tys:)

Kabuto
02-02-10, 21:54
Są różne opinie na temat tego, kiedy po raz pierwszy powinno się wymienić olej. Ja swój wymieniłem po 3tys. Kto uważa, że z pierwszą wymianą można śmiało poczekać do tych ustawowych 20tys, niech sobie zobaczy, jak wygląda olej zalany od nowości po 3tys (opiłki+kolor) i porówna do nowego oleju..
Pozdro

kmleon
02-02-10, 23:47
Owszem, masz racje. Jezeli ktos ma 1.4 i uzywa go " normalnie" nie ma potrzeby tak czestej wymiany, ale jezeli ktos czesto upala ( mam na mysli zabawe na ulicy, a nie katowanie na torze )- szczerze polecam wymiane co 8 tys:)

Ehhhh.... Czyżby kolejna ofiara marketingowców zatrudnianych przez producentów olejów?
Badałeś kiedyś olej po przejechaniu 8tys km? Masz jakieś konkretne wyniki, którymi możesz się z nami podzielić? Zastanów się, dlaczego producenci samochodów ostatnio wydłużają limity kilometrów między przeglądami. Skąd to się bierze? Podpowiem Ci - nie ma to kompletnie związku z postępem technologicznym w produkcji silników. Ma to związek jedynie z walką o klienta.

Poza tym:
1. Przy zamulaniu samochodu, czyli jeździe emeryckiej, silnik benzynowy w zasadzie nie powinien zużywać oleju - chyba, że jest wadliwy. Badania oleju (mobil 1) w tak użytkowanym silniku, po przejechaniu 50.000 km (tak, dużo więcej niż instrukcja przewiduje na pojedynczej wymianie oleju) nie wykazało zużycia tego oleju - czyli można było spokojnie jeszcze na nim jeździć!
2. Przy większym obciążaniu silnika - jeździe torowej (nie wiem po co tak słabym samochodem jeździć po torze ;-)) czyli kręcimy non stop do odcinki itd, silnik zużywa tyle oleju, że właściwie nie ma kompletnie potrzeby wymiany oleju, ponieważ wymienia się go w trakcie jego uzupełniania.
3. W każdym innym przypadku wystarczy trzymać się instrukcji obsługi - częstsza wymiana oleju, to czysty zysk producentów oleju. Choć w tym wypadku, zasadniczo i tak instrukcja jest zbyt asekuracyjna i dba bardziej o te zyski producentów olejów...


Są różne opinie na temat tego, kiedy po raz pierwszy powinno się wymienić olej. Ja swój wymieniłem po 3tys. Kto uważa, że z pierwszą wymianą można śmiało poczekać do tych ustawowych 20tys, niech sobie zobaczy, jak wygląda olej zalany od nowości po 3tys (opiłki+kolor) i porówna do nowego oleju..
Pozdro

Chcesz powiedzieć, że widzisz w takim oleju opiłki, a po kolorze jesteś w stanie ocenić właściwości oleju? Może powinni Cię zatrudnić zamiast automatu badającego takie parametry oleju - myślę, że nawet z pensją 20 000/miesiąc byłbyś tańszą opcją niż taki automat testujący...

Mariusz1
02-02-10, 23:50
Są różne opinie na temat tego, kiedy po raz pierwszy powinno się wymienić olej. Ja swój wymieniłem po 3tys. Kto uważa, że z pierwszą wymianą można śmiało poczekać do tych ustawowych 20tys, niech sobie zobaczy, jak wygląda olej zalany od nowości po 3tys (opiłki+kolor) i porówna do nowego oleju..
Pozdro

Jak znalazłes opiłki to bym sie bardzo martwił....
W instrukcji obsługi brak zaleceń odnosnie wczesniejszej wymiany.

mariusz05
03-02-10, 10:06
A czy przypadkiem korki spustu oleju nie są namagnesowane żeby ew.opiłki wychwytywać +filtr oleju,co do jakości oleju po iluś tam km bardziej obawiałbym sie rozcieńczania oleju przez różne niestandardowe dodatki dolewane do polskiego paliwa (rozpuszczalniki,benzen,woda itp)

szoi
03-02-10, 15:36
Bez sensu rozmowa. Olej wymienia się tak jak każe producent czyli co 20000 tys lub raz w roku. Jeśli sa jakieś opiłki itp. albo auto bieże za dużo oleju to znaczy że jest uszkodzenie. Moja Hanka mam nalatane 46 kkm i nigdy nie dolewałem oleju. Mam też starą Vectrę B z silnikiem 2.5 +LPG w niej wymieniam olej co 15 tys leję pełen syntetyk i też nie bieże oleju, a ma nalatane 200 kkm

Jacek65
03-02-10, 18:06
W instrukcji mojego Civica 4D pisze wręcz żę wymianę oleju należy przeprowadzać zgodnie z tabelą przeglądów okresowych.Czyli co rok lub 20tyś.km.Wcześniejsze wymiany owszem zalecają,ale w ASO.I nie tylko tak jest w Hondzie.Ale jest to tylko zalecenie serwisu,a nie firmy.Gdyby tak było to instrukcja zawierała by taką informacje.A nic takiego nie znalazłem.:)

T.r.
03-02-10, 22:07
O co się kłócicie... każdy wymienia sobie olej kiedy chce... każdy ma swój styl jazdy i swoje podejście. Ja wymieniam co 10-11 tyś i nic mnie nie przekona do zmiany przyzwyczajeń :D Wiadomo jeśli ktoś jeździ prawie tylko trasy i to z prędkością 100 na godzinę albo jeśli ktoś jeździ zmieniając biegi tylko tak jak podpowiada instrukcja to może sobie pozwolić na dłuższe przebiegi bez zmiany oleju.

Kabuto
04-02-10, 00:24
Opiłków nie widać gołym okiem, ale to one m.in. wpływają na zabarwienie oleju. Jeżeli według was nowy silnik nie zostawia opiłek w oleju, to powiedzcie, na czym polega dotarcie silnika?
Dodam, że mam zrobione 5600km (1.8 benzyna) i olej trzyma się równo górnej kreski na miarce.

radmac
04-02-10, 05:44
Kabuto, chyba nie do końca z tymi opiłkami masz racje... na kolor oleju ma wpływ głownie sadza i inne zabrudzenia wynikające ze spalania paliwa. jeśli jakiekolwiek opiłki się pojawiają, to MUSZĄ zostać w misce (na np. namagnesowanej śrubce spustowej)) lub filtrze. Opiłki w oleju zniszczyły by momentalnie silnik. Zamiast smarować, olej robiłby coś zupełnie odwrotnego.
Oczywiście, opiłki będą się pojawiać (to właśnie wynika z docierania silnika jak i jego normalnego użytkowania) ale w ilościach minimalnych - tak naprawdę śladowych. Dla przykładu - jak szybko ścierają się pierścienie na tłoku o ścianki cylindra? jak szybko ścierają się wałki o popychacze? jakie ilości opiłków, przez powiedzmy 200 tys kilometrów użytkowania samochodu, byłbyś w stanie zebrać?

Jest tez jeszcze jedna teoria o wymianie oleju - stworzona przez chyba byłego szefa Shella - on twierdził, że w swoim 20 letnim volvo nigdy nie wymienił oleju - tylko dolewał i co jakiś czas zmieniał filtr.....

Czajka
04-02-10, 11:50
ile użytkowników tyle zdań. ja wymieniłem olej pierwszy raz mając 1500km , teraz zbliza mi sie 10000km i tez go wymienie, kupie tylko oryginalny filtr w salonie a olej zmienie sam. w poprzedniej hondzie civic 5gen z silnikiem d16a9 zmieniałem olej co 7-8 tys. Tak samo robił poprzedni właściciel który kupił auto w Polskim salonie w 1992r i silnik był brzytwa! W tym aucie mam zamiar zmieniać olej co ok 10tys tymbardziej, że silnik dostaje po dupie....

szoi
04-02-10, 15:29
Koledzy nie rozumiem nad czym tutaj debatujemy... Przecież to tylko auto. Jjeśli ktoś ma kaprys to niech wymienia co tydzień, ale to i tak nie zmieni faktu że producent przewiduję wymianę co 20 tys. Sądzę że zostało to policzone i nie wymiślił sobie tego smutny Pan za biurkiem. Tak więc dyskusja jest jalowa bo i tak każdy jak nas wielu będzie się upierał przy swoim (natura Polaka - ...nie czytam instrukcji i nie stosuję się bo i tak wiem najlepiej.)

kmleon
04-02-10, 16:57
...ale to i tak nie zmieni faktu że producent przewiduję wymianę co 20 tys. Sądzę że zostało to policzone i nie wymiślił sobie tego smutny Pan za biurkiem....

Akurat w sprawie oleju możesz nie mieć racji. Producent przewiduje przegląd co X km lub raz w roku, natomiast przy okazji podczas przeglądu wymienia olej.
Można się zastanawiać, dlaczego teraz robimy przeglądy co 20kkm, niektóre marki co 30kkm, a kiedyś standardem było 10kkm - 15kkm. Wtedy też olej wymieniało się co przegląd... Wg mnie to właśnie smutny pan za biurkiem zdecydował o powiązaniu wymiany oleju z przeglądem. Być może można by było olej wymieniać co drugi przegląd i też byłoby dobrze (vide pan z Shell'a który nigdy nie wymienił oleju w swoim Volvo przez 20lat).

Ja natomiast z doświadczenia już się nauczyłem, że na osiągi samochodu wpływa sposób jego użytkowania, docierania, jakość stosowanych olejów, paliwa natomiast częstotliwość wymiany oleju ma najczęściej jedynie wpływ na portfel. Nigdy nie miałem z żadnym samochodem problemów, a w szczególności z silnikiem - zawsze trzymałem się instrukcji i przestrzegałem terminów przeglądów i wymian mat. eksploatacyjnych. Raz za pierwszym razem dałem się namówić na wymianę oleju po przejechaniu pierwszych 3000km. Po kilku latach, po przejechaniu 160 kkm popsuł się rozrząd i silnik był do wyrzucenia, nigdy się już nie dam namówić na wcześniejszą wymianę oleju, bo wcześniej pewnie samochód sprzedam, albo popsuje się zupełnie co innego :-)

arkadiusz29
04-02-10, 19:39
Raz piszesz kmleon,ze nigdy nie miales zadnych problemów z samochodem drugi ze rozrząd Ci poszedł-zdecyduj sie.Potem piszesz o rorządzie,który co zepsół sie bo olej wymieniłeś po 3000tyś???????Rozrząd pujdzie to silnik do wymiany ?????Ludzie co to za bzdury:eek:.Temat jest o dotarciu samochodu a dokladniej jego złym dotarciu,wiec przestańcie pisać dyrdymały i trzymajcie sie tematu.Moze trzeba iść w strone w jaki sposób zrobić to poprawnie,jak jezdzić,zmieniac biegi,operować gazem itp a nie licytowac sie,kto kiedy wymienia olej.

zyga502
04-02-10, 19:54
.Moze trzeba iść w strone w jaki sposób zrobić to poprawnie,jak jezdzić,zmieniac biegi,operować gazem itp a nie licytowac sie,kto kiedy wymienia olej.

masz rację,z zawodu jestem kierowcą i miałem możliwość jeździć kilkoma różnymi nowymi autami i ich "docierania" i były to auta osobowe i dostawcze i olej w każdym z nich był wymieniany tak jak podane było w instrukcji i te auta jeżdżą nadal bez problemów mimo tysięcy km przez nie przejechane,mimo,że różne oleje i różne serwisy,dajcie spokój tym mitom ,że olej trzeba zmieniać po 3-5 tys km,chcecie to zmieniajcie Wasza kasa,ale ważniejsze jest to jak napisał "arek z góry" jak się traktuje auto na początku jego "życia"

kmleon
04-02-10, 20:30
Raz piszesz kmleon,ze nigdy nie miales zadnych problemów z samochodem drugi ze rozrząd Ci poszedł-zdecyduj sie.Potem piszesz o rorządzie,który co zepsół sie bo olej wymieniłeś po 3000tyś???????Rozrząd pujdzie to silnik do wymiany ?????Ludzie co to za bzdury:eek:.Temat jest o dotarciu samochodu a dokladniej jego złym dotarciu,wiec przestańcie pisać dyrdymały i trzymajcie sie tematu.Moze trzeba iść w strone w jaki sposób zrobić to poprawnie,jak jezdzić,zmieniac biegi,operować gazem itp a nie licytowac sie,kto kiedy wymienia olej.

No chyba tylko głupi powiąże te dwa fakty i uzależni wymianę oleju po 3kkm z zepsuciem się silnika po 160kkm. Napisałem to żeby uzmysłowić wszystkim, że NIE WARTO, bo nie ma to kompletnie znaczenia...
Wszystko się może zdarzyć niezależnie czy wymienisz ten olej na etapie docierania, czy nie... Czytaj ze zrozumieniem... Silnik do momentu awarii działał super, a awaria niestety związana była z tanią konstrukcją silników renault, gdzie zerwanie paska akcesoriów może powodować przytrzymanie wału korbowego silnika, co wiąże się z rozjechaniem faz rozrządu i efekt jest identyczny z zerwaniem paska rozrządu - głowica w ekstremalnym przypadku do wymiany - tak mi się zdarzyło, ale nie wiążę tego z wymianą oleju po 3kkm! Trochę luzu proponuję!

Co do docierania - ja stosuję metodę jaką podał mw1978 na pierwszej stronie tego wątku:
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm