Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Wątek: Montaż 3 światła STOP LED w lotce V gen HB NOBLESE

  1. #1
    Użytkownik Awatar tomiek
    Dołączył
    Oct 2006
    Imię
    Tomek
    Auto
    '98 ACC CG3 H22A
    Skąd
    Warszawa - WD/WK
    Posty
    7,841

    Domyślnie Montaż 3 światła STOP LED w lotce V gen HB NOBLESE

    Nadszedł czas, gdy doszedłem do wniosku, że moje dotychczasowe światła stopu (seryjne) nie spełniają moich oczekiwań. Według mnie są zbyt słabe, a montaż naklejanych na szybę listew LED jakoś jest sprzeczne z moją wizją "Hondy idealnej"
    Postanowiłem zatem zmodyfikować własnoręcznie moją lotkę i zamontować tam trzecie światło stopu.
    Pierwsza próba zakończyła się sukcesem, lecz okazała się niesatysfakcjonująca. Zamontowałem listwę LED o długości 10 cm. Za krótko! Postanowiłem zmienić listwę na dłuższą (20 cm) i przy okazji wykonać dla Was opis krok po kroku.

    1) NARZĘDZIA I MATERIAŁY:
    Potrzebujemy:
    - Listwę LED około 20 cm, dostępna na Allegro za około 30 zł. UWAGA! Listwa powinna być jak najcieńsza (10-12 mm) Jeśli element świecący (czerwony klosz) będzie zbyt wysoki, nie zmieści się w lotkę!
    - Kawałek arkusza PCV o grubości 1 mm na ścianki. Można zastosować także elementy plastikowych wieczek po lodach (litrowych!)
    - Podstawowy zestaw narzędzi (nożyk do tapet, kombinerki, brzeszczot, pilniki do metalu, papier ścierny...)
    - Zaciski do kabli elektrycznych (takie cienkie jednorazowe)
    - Kleje: superglue i poxipol (bezbarwny)
    - Miałem także do dyspozycji wielofunkcyjne urządzenie typu "Dremel" ze sporą ilością końcówek szlifiersko-frezerskich (bardzo przydatne!)

    2) ZACZYNAMY:
    Po zakupie listwy LED od razu ją rozkręcamy i mamy mniej więcej taki widok:


    Ekstra****my najważniejsze elementy (listwa z diodami plus przewód oraz klosz) a resztę wrzucamy do kosza na śmieci:


    W moim przypadku klosz posiadał wystające elementy, które musiałem usunąć:


    Klosz posiadał także zaokrąglone końce. Uniemożliwiały mi one montaż w lotce, więc także musiałem je usunąć. Obrałem odległość 5 mm od ostatniej diody, która była oznaczona na kloszu linią. Użyłem izolacji, aby nie porysować plastiku podczas ucinania. Oczywiście tniemy o milimetr mniej (żeby mieć możliwość poprawki i ewentualnego zeszlifowania):



    Po obcięciu końcówek szlifujemy je na równo papierem ściernym 100 lub 120. Można użyć także drobnego pilnika do metalu.

    3) BUDOWA WŁASNEJ LISTWY LED:
    Po przygotowaniach opisanych powyżej, zaczynamy konstruować własną "oprawkę" z kloszem. Postanowiłem wykonać zamknięte "pudełko" ograniczone kloszem, układem z diodami (listwą), dwiema ściankami dystansowymi (na końcach listwy) oraz dwiema listwami zamykającymi całość. Zależało mi na wykonaniu szczelnego kasetonu. Pamiętajmy, że lotka narażona jest na wilgoć i podzespoły elektryczne, znajdujące się wewnątrz powinny być szczelnie zamknięte.

    Pierwszy problem pojawił się w momencie próby połączenia listwy z diodami i klosza. Bez obudowy (która została wyrzucona) te dwa elementy nie chciały współgrać:


    Postanowiłem wykonać "dystansowe ścianki boczne", przyklejone do klosza przy pomocy kleju superglue:


    Po montażu i dopasowaniu, "dystansowe ścianki boczne" dokleiłem do listwy led:


    Całość prezentuje się w następujący sposób:


    Teraz kolej na boczki, klejone wzdłuż, które mają również za zadanie usztywnienie całego kasetonu. Zaleca się stosowanie jednak elementów z PCV o grubości min. 1 mm, gdyż wtedy mamy szanse uzyskać sporą sztywność układu. Wszystko klejone na super glue. Podczas klejenia klejami cyjanoakrylowymi nalezy zachować szczególną ostrożność, gdyż grozi nam nie tylko sklejenie palców, ale również uszkodzenie klosza. Zbyt duża ilośc kleju "wżera" się i pozostawia białe (matowe) ślady.
    Oto jak wygląda prawie gotowy kaseton z diodami:


    Po wyschnięciu kleju szlifujemy naddatki i orzymujemy taki oto efekt:


    4) DEMONTAŻ LOTKI:
    No cóż... Lotkę po prostu się odkręca. Należy otworzyć klapę, i:
    - odciąć szare taśmy zaciskowe trzymające gumowe rurki z elektryką. Uwaga! Nie usuwamy mocowań z gniazd, gdyż użyjemy ich do ponownego montazu przewodów.
    - odpiąć rurkę spryskiwacza (od samochodu - dolną)
    - odkręcić 4 nakrętki kluczem nr 10
    - delikatnie zdjąć lotkę i zanieść do domu/warsztatu/piwnicy/ciotki...

    5) ROZKRĘCAMY LOTKĘ:
    W tym punkcie nastawmy się na niewielkie straty, na szczęście nic nie wnoszące w estetykę i o dziwo w wytrzymałość konstrukcji (mówię tutaj o tuch przeklętych zatrzaskach!) :djablek:
    Lotka "od spodu" wygląda tak:


    Czerwone strzałki wskazują wkręty do usunięcia. Niestety, aby zdjąć środkowy panel, musimy usunąć także boczki (lewy i prawy narożnik) Wiąże sie to z kilkoma operacjami:
    - odpinamy wężyk od plastikowego spryskiwacza (schodzi łatwo)
    - odkręcamy wkręty. Niektóre z nich są w kołkach rozporowych osadzonych w metalowej części.
    - mając odkręcone wkręty próbujemy długim płaskim śrubokrętem podważyć wewnętrzne zatrzaski, mocujące plastikowe części (narożniki i środek) do metalowej. Ja połamałem wszystkie zatrzaski! Nic nie szkodzi. Na pewno Wam się nie uda bez strat. Zaczynamy oczywiście od jednego z narożników.
    Tak wygląda uszkodzony zatrzask:


    6) OPERACJA "WYŻYNANIE"
    Mając już w dłoniach środkowy plastikowy element, zaczynamy przygotowania do wycięcia otworu pod nasz kaseton z diodami.
    Poniżej przedstawiam Wam fotografię jak zrobiłem wcześniejszą wersję (listwa LED długości 10 cm) U Was będzie trochę więcej pracy ze względu na brak jakichkolwiek otworów...


    Pierwsze co robimy, to przymierzamy nasz kaseton do lotki. Łatwo znaleźć środek, więc nie będę o tym wspominał...
    Odznaczamy sobie odległość flamastrem:


    Wycinamy w pionie początek i koniec listwy LED. Pamiętajmy o wycięciu mniejszej odległości. Musimy mieć możliwość szlifowania i poprawek:


    Następnie tniemy lotkę "po długości". Głębokość określa się organoleptycznie, lecz nie więcej jak do załamania krawędzi


    Otrzymujemy zgrubnie przycięty otwór pod kaseton:


    Teraz przymierzamy nasze światełko i wprowadzamy poprawki:


    Dotyczy to także naszej głębokości cięcia wzdłuż:


    Pojawił się u mnie pewien problem.
    W związku z tym, że mój klosz posiadał wysokośc około 12 mm i po operacjach przedstawionych powyżej wciąż był zbyt wysoki, postanowiłem zmniejszyć przy pomocy urządzeń mechanicznych (frezy) wysokość oznaczoną na rysunku jako "H":


    Odlegość ta była wynikiem zastosowanego w lotce materiału. Niestety przeszkadzał mi mechanicznie (klosz sie nie mieścił) oraz estetycznie (za duży uskok) Zmniejszyłem ją więc z nie małym trudem, uzyskując wysokość zaznaczoną na zdjęciu jako "h":


    Czerwona linia ukazuje przebieg profilu.
    Ostatecznie, wysokość "h" wynosi u mnie mniej niż 0,5 mm :agent:

    7) KLEJENIE:
    Gdy klosz pasuje idealnie, staramy się go przykleić (też idealnie)
    Najprościej i najlepiej jest złożyć plastikowy element środkowy lotki (czarny z dziurą na listwę światła stopu) z elementem metalowym. Po tej operacji wsuwamy kaseton z diodami (od strony wewnętrznej, czyli jak kto woli "od tyłu") i pasujemy. Gdy już ułożymy kaseton względem czarnego plastiku oraz matalowego elementu, kleimy DOSŁOWNIE dwoma kropelkami super glue na końcach (tak, żeby złapał), uważając na właściwości żrące kleju.
    Następnie zdejmujemy plastik z lekko przyklejoną listwą LED i przenosimy na warsztat.
    Do sklejenia listwy do elementu środkowego użyłem poxipolu bezbarwnego.
    Nie żałując kleju, uszczelniamy potencjalne otwory:


    No i tyle filozofii. Ostatnie poprawki i zaraz składamy wszystko do całości. Oczywiście nie jest to listwa LED "dedykowana" do Hondy, stąd drobne niedoskonałości, ale według mnie nie jest tragicznie:


    Ze względu na uszkodzenie zatrzasków musimy skleić wszystkie elementy lotki ze sobą (dla pewności). Montujemy środkowy panel (z naszym nowym stopem) i potem narożniki. Panel środkowy nie wymaga klejenia (można jednak skleić kaseton z diodami z metalową częścią lotki w celu dopasowania)
    Użyłem tutaj poxipolu.
    Narożniki kleimy tak jak pokazują zielone pola:


    8) PIERWSZE WRAŻENIA:
    Po sklejeniu elementów możemy się nacieszyć nowym modem. Tak to mniej więcej wygląda u mnie:






    :aloha: :aloha: :aloha:

    9) ELEKTRYKA:
    Oczywiście montaż lotki przebiego w sposób odwrotny jak w przypadku demontażu
    Użyłem nowych zacisków plastikowych do mocowania gumowych rurek z elektryką.
    Kable puściłem prawą stroną wzdłuż rurki z przewodami elektrycznymi, dalej pod uszczelką aż do prawej kostki świateł pozycyjnych/stopu.
    Podłączenie jest banalne jak na fotce:


    10) LANS I BEZPIECZEŃSTWO:
    Jak w temacie








    11) PODZIĘKOWANIA:
    - Lcfr za wsparcie i motywację
    - Piotr_Majdan za motywację i wsparcie



    K O N I E C

  2. #2
    Użytkownik Awatar p0lish
    Dołączył
    Mar 2007
    Imię
    Przemek
    Auto
    XC60 + Verso
    Skąd
    +22
    Posty
    627

    Domyślnie

    wyglada profi, ale mysle ze moja propozycja z przykreceniem na wkrety do spojlera od góry poza 3 stopem dodala by jeszcze aeordynamiki

  3. #3
    Użytkownik Awatar sodaone
    Dołączył
    Sep 2006
    Imię
    Dawid
    Auto
    e46 m47n
    Skąd
    Szczecin/Słupsk
    Posty
    834

    Domyślnie

    masz zdjęcia z montażu przewodu i demontażu plastyków ??

  4. #4
    Członek honorowy SCKP Awatar Lcfr
    Dołączył
    Dec 2005
    Imię
    Lucjan
    Auto
    FG2
    Skąd
    WU/WR
    Posty
    8,641

    Domyślnie

    profesjonalny opis

    wykonanie swiatła też...
    osobiscie uważam, ze więcej pracy wymaga stworzenie takiego fotostory niz sam montaz swiatła :d

  5. #5
    Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2005
    Auto
    FK2
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    3,577

    Domyślnie

    Swietna robota i świetny opis

  6. #6
    Użytkownik Awatar esco
    Dołączył
    Dec 2005
    Skąd
    ..::Poznań Unit::..
    Posty
    125

    Domyślnie

    Gratuluje zapału, zarówno w dokonaniu modyfikacji, jak i w opisie prac.
    Profi robota

  7. #7
    Użytkownik Awatar tomiek
    Dołączył
    Oct 2006
    Imię
    Tomek
    Auto
    '98 ACC CG3 H22A
    Skąd
    Warszawa - WD/WK
    Posty
    7,841

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez p0lish
    moja propozycja z przykreceniem na wkrety do spojlera od góry poza 3 stopem dodala by jeszcze aeordynamiki
    Planuje taki mod, ale zbieram fundusze. Siadła by pięknie listwa LED 40 cm (taka od omegi) Blachowkręty do montażu, coby nie odpadła to świetny pomysł...

    masz zdjęcia z montażu przewodu i demontażu plastyków
    Opis montażu przewodu jest zawarty w tekscie. Nie ma z tym problemu. Puszczasz po prostu pod uszczelką od wewnątrz i już. Demontaz plastików (elementów lotki?) także jest opisany. Napisałem też, że trzeba połamać spinki. Rwij i niczym się nie przejmuj!
    Cytat Zamieszczone przez Lcfr
    profesjonalny opis
    wykonanie swiatła też...
    No, miałem dobry wzorzec
    Cytat Zamieszczone przez Lcfr
    ze więcej pracy wymaga stworzenie takiego fotostory niz sam montaz swiatła
    Montaż robiłem kilka godzin (sporo rzeźby w plastiku) Fotostory też...
    Ale to przyjemne i to przyjemne
    Swietna robota i świetny opis
    Cytat Zamieszczone przez esco
    Gratuluje zapału, zarówno w dokonaniu modyfikacji, jak i w opisie prac.
    Profi robota
    Dzięki dzięki!
    Może komuś się przyda...

  8. #8
    Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2006
    Imię
    Marcel
    Auto
    EH3
    Skąd
    Gorzów Wlkp.
    Posty
    166

    Domyślnie

    Gratulacje za świetny opis :brawo: Ja uratowałem tylko 2 zatrzaski :/

  9. #9
    Użytkownik Awatar grzechs
    Dołączył
    Sep 2006
    Auto
    jajko eg3
    Skąd
    Poznań - GRU
    Posty
    152

    Domyślnie

    http://www.allegro.pl/item198905854_...tlo_stopu.html takie bedzie dobre rozumiem ?

    albo za ta samo cene 45 cm
    http://www.allegro.pl/item200128774_...a_cenowa_.html

    chyba tej samej firmyco tomiek

  10. #10
    Użytkownik Awatar tomiek
    Dołączył
    Oct 2006
    Imię
    Tomek
    Auto
    '98 ACC CG3 H22A
    Skąd
    Warszawa - WD/WK
    Posty
    7,841

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzechs
    http://www.allegro.pl/ite...atlo_stopu.html takie bedzie dobre rozumiem ?

    albo za ta samo cene 45 cm
    http://www.allegro.pl/ite...ja_cenowa_.html
    Oba są proste. Zauważ, że lotka jest lekko wygięta i w przypadku zamocowania dłuższej listwy LED, może powstać problem z dopasowaniem do profilu.
    Im dłuższa listwa LED, tym będzie mniej pasować do obrysu lotki.

    Ja kupiłem taką listwę: http://www.allegro.pl/item199378113_...super_ss_.html

    Jest tania, a dolne światełko po prostu się odcina (urywa, odlutowuje). Ta listwa jest lekko wygięta w łuk, stąd większe szanse na spasowanie z lotką.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •