Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: błąd 67 aerodeck 1.4 90KM

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    61

    Domyślnie błąd 67 aerodeck 1.4 90KM

    Witam

    Po wykonanej samodiagnostyce odczytałem błąd 67. Proszę o wyjaśnienie tego błędu. W internecie poszukałem, że jest to błąd katalizatora, z kolei mechanik mi mówił, że w pierwszej kolejności powinienem sprawdzić drugą sondę lambda. Od czego zacząć, wymieniać katalizator czy sondę. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Awatar nikog0
    Dołączył
    Dec 2008
    Imię
    marcin
    Auto
    M3
    Skąd
    Lu
    Posty
    873

    Domyślnie

    wg tej tabeli http://www.zealautowerks.com/ecu_codes.html błąd 67 to Catalyst system Efficiency Below Threshold, czyli wyraźnie pisze że katalizator nie jest już efektywny i należało by go wymienić. W przypadku uszkodzenia sondy lambda diagnostycznej (grzałki) zazwyczaj zapala się błąd nr. 63 - Oxygen Sensor, Heated - Sensor 2 (Secondary). Jeśli nie chcesz wymieniać katalizatora, to wyskakiwanie tego błędu (zapalanie lampki Check Engne) można dość łatwo i skutecznie wyeliminować, ale nie jest to "leczenie przyczynowe" tylko "leczenie skutkowe", a polega na zastosowaniu tulejki dystansowej względem sondy lambda umieszczonej za katem. Jest tego dużo na allegro. Sondę oczywiście też można sprawdzić, ale najpewniej jest to kwestia kata, nie napisałeś przebiegu itd więc ciężko coś wiecej powiedzieć. Jesli jest to błąd grzałki sondy lambda, to tulejka dystansowa nie pomoże.
    Ostatnio edytowane przez nikog0 ; 08-10-13 o 09:35

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    61

    Domyślnie

    dzięki bardzo, spróbuje zastosować tulejkę dystansową

  4. #4
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    61

    Domyślnie

    dodam, że kontrolka check engine sama zgasła, teraz sie nie pali i jest wszystko ok. Zrobiłem około 150km na nowo założonej instalacji gazowej, może to jest powód "samo naprawienia" się katalizatora.

  5. #5
    Użytkownik Awatar nikog0
    Dołączył
    Dec 2008
    Imię
    marcin
    Auto
    M3
    Skąd
    Lu
    Posty
    873

    Domyślnie

    W paliwie lpg jest mniej związków zawierających siarkę i azot a co sięz tym wiąże mniej jest tlenków SOx oraz NOx w spalinach. Kat mniej musi się "napracować" aby je przetworzyć na bardziej przyjazne dla środowiska. Tak wiec na lpg wymagana jest jego mniejsza sprawność aby efekt końcowy był poprawny. To tak na chłopski rozum, ale spotykałem się też z odwrotnymi opiniami, że kat podczas zasilania lpg sie przegrzewa i szybciej zużywa. Poza tym jest to oxygen sensor, który bada poprawność działania kata (druga sonda) i to obecność tlenu w spalinach (???) decyduje o zakwalifikowaniu procesu katalizowania za poprawny bądź też zbyt mało efektowny, ale nie jestem chemikiem i może ktoś bardziej obeznany wytłumaczy to zjawisko.

  6. #6
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    61

    Domyślnie

    Niestety kontrolka check engine znowu się zapaliła i nie gaśnie, jeśli mógłby ktoś wytłumaczyć jaką tulejkę i w jaki sposób tę tulejkę na drugą sondę zamontować, jak się do tego zabrać? Pomoże ktoś?
    Ostatnio edytowane przez zbigniewnekla ; 20-11-13 o 10:18

  7. #7
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    61

    Domyślnie

    czy taka tulejka będzie pasowała do aerodecka ?
    http://allegro.pl/67-emulator-drugie...673014815.html
    czy trzeba zakupić kątowy ?
    http://tablica.pl/oferta/emulator-so...tml#cb31438a57
    Proszę o podpowiedź.

  8. #8
    Użytkownik Awatar Poll
    Dołączył
    Sep 2011
    Auto
    PUG 407sw
    Posty
    4,619

    Domyślnie

    Panowie kurde, a co niby czyta czy kat jest sprawny czy nie? Sonda, wiec ona moze byc uszkodzona i wysyla zle informacje. Zajrzyj tez czy kabelek nie jest gdzies uszkodzony stad samonaprawienie. To sie po gazie pojawilo. Na benzynie tez sie pali?

  9. #9
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Poll Zobacz posta
    Panowie kurde, a co niby czyta czy kat jest sprawny czy nie? Sonda, wiec ona moze byc uszkodzona i wysyla zle informacje. Zajrzyj tez czy kabelek nie jest gdzies uszkodzony stad samonaprawienie. To sie po gazie pojawilo. Na benzynie tez sie pali?
    Sonda odczytuje kod 67,czyli niesprawny katalizator, tak na benzynie też się pojawiał, auto jest z 2000r, katalizator może więc być niesprawny. Wiem, że powinienem wymienić, ale cena nowego katalizatora nie jest na moją kieszeń, więc się pytam czy któraś z tych tulejek będzie pasowała?
    Ostatnio edytowane przez zbigniewnekla ; 21-11-13 o 12:53

  10. #10
    Użytkownik Awatar Szczur[R]
    Dołączył
    Sep 2009
    Imię
    Andrzej
    Auto
    MB2
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    1,564

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbigniewnekla Zobacz posta
    Sonda odczytuje kod 67,czyli niesprawny katalizator, tak na benzynie też się pojawiał, auto jest z 2000r, katalizator może więc być niesprawny. Wiem, że powinienem wymienić, ale cena nowego katalizatora nie jest na moją kieszeń, więc się pytam czy któraś z tych tulejek będzie pasowała?
    Komp odczytuje nieprawidłowy skład spalin z sondy nr2 co OZNACZA NAJPRAWDOPODOBNIEJ zużyty katalizator. Może być to też uszkodzona sonda (za wyjątkiem obwodu grzałki, bo to osobny kod błędu).
    Nie wiem czy ten adapter pasuje, używa ktoś na forum tego w ogóle ?
    Osobiście kupił bym na szrocie kat lub sondę - cena będzie sensowna, problem rozwiązany. Daj ogłoszenie do działu giełda.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •