Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Długość dolotu przy turbo

  1. #1
    Użytkownik Awatar kuster
    Dołączył
    Jul 2010
    Imię
    Łukasz
    Auto
    Accord Type S
    Skąd
    SK
    Posty
    3,273

    Domyślnie Długość dolotu przy turbo

    Witam!
    Chciałem się dowiedzieć ale GooglePL na szybko nie chciał udzielić mi zadowalającej odpowiedzi
    Czy długość dolotu czyli doprowadzenie powietrza do turbiny ma jakieś znaczenie? Będzie to miało jakiś wpływ na turbo lag?
    Nie chodzi mi o sam przepływ z turbiny przez IC do kolektora tylko ta początkowa faza ssania przez turbine.

    Z góry dzięki za odpowiedzi.

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    687

    Domyślnie

    nie, im dluzszy tym wieksze opory ssania

  3. #3
    Użytkownik Awatar Fawor
    Dołączył
    Feb 2005
    Auto
    EjK9 + 1.8T
    Skąd
    Tuchola/Poznań
    Posty
    4,371

    Domyślnie

    ale z dwojga złego lepiej zrobić dłuższy i umieścić w zimnym nadkolu niż zakładac stożek na turbine "z nawiewem" z wiatraka chłodnicy.

  4. #4
    Użytkownik Awatar sodemarco
    Dołączył
    Aug 2009
    Imię
    Radek
    Auto
    Ej2 USDM
    Skąd
    WWA Białołeka
    Posty
    1,026

    Domyślnie

    Ale przeciez i tak intercooler schłodzi powietrze. Poza tym to nie jest tak że zależnie od długosci/grubości dolotu różne podcisnienie się tworzy jak turbina zaczna ssac i zaleznie od tego jest wielkość lagu ?
    Już bardziej chyba na lag większe znaczenie ma grubość dolotu na wylocie z turbiny.

  5. #5
    Użytkownik Awatar MarcinWL
    Dołączył
    Oct 2013
    Imię
    Marcin
    Auto
    EK3
    Skąd
    wwa - Sadyba
    Posty
    735

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fawor Zobacz posta
    ale z dwojga złego lepiej zrobić dłuższy i umieścić w zimnym nadkolu niż zakładac stożek na turbine "z nawiewem" z wiatraka chłodnicy.
    To chyba nie ma takiego znaczenia jak przy dłubaniu N/A, turbulum i tak podgrzeje powietrze - raz że sama turbina jest gorąca, a dwa że podczas sprężania gazu ten rozgrzewa się.

  6. #6
    Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    687

    Domyślnie

    nie, favor ma racje; u mnie filtr jest sporo odsuniety od silnika i za przepustnica mam niewiele ponad 30st mimo mikroskopijnego IC; u ludzi ktorzy maja filtr niemal na turbinie ta temperatura jest zauwazalnie wyzsza przy zblizonych doladowaniach; wszystko trzeba wywazyc - w silnikach kazde rozwiazanie ma swoje plusy i minusy

  7. #7
    Użytkownik Awatar Fawor
    Dołączył
    Feb 2005
    Auto
    EjK9 + 1.8T
    Skąd
    Tuchola/Poznań
    Posty
    4,371

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinWL Zobacz posta
    To chyba nie ma takiego znaczenia jak przy dłubaniu N/A, turbulum i tak podgrzeje powietrze - raz że sama turbina jest gorąca, a dwa że podczas sprężania gazu ten rozgrzewa się.
    też kiedyś przechodzilem przez ten etap myślenia A fizyka w uproszczeniu wygląda w ten sposób: na takim samym doładowaniu turbo podgrzeje powietrze o dokladnie tą samą samą wartośc za kazdym razem i o tyle samo schłodzi to powietrze IC. Wydajności i sposób sprężania sie nie zmieniają. Tak więc jeśli zaciągniesz w ciepły dzień powietrze z komory silnika o temp 40C, spreżysz je i schłodzisz po IC do 60, to zasysając to samo powietrze o temp 20C schłodzisz je po sprężeniu do 40tu Konkludując: im chłodniejsze zassiesz tym chlodniejsze będzie po wyjściu z IC.

  8. #8
    Użytkownik Awatar sodemarco
    Dołączył
    Aug 2009
    Imię
    Radek
    Auto
    Ej2 USDM
    Skąd
    WWA Białołeka
    Posty
    1,026

    Domyślnie

    Fawor czyli dobrym posunieciem byłoby dolot do turbiny poprowadzic w zderzak przed nadkole ? Bo teraz mam faktycznie stożek za samą chłodnicą

  9. #9
    Użytkownik Awatar Fawor
    Dołączył
    Feb 2005
    Auto
    EjK9 + 1.8T
    Skąd
    Tuchola/Poznań
    Posty
    4,371

    Domyślnie

    Jak najbardziej odpowiednim Możesz przy jednej okazji dla potomności zmierzyć różnicę na IATcie przed i po zmianie - Niuton pewnie będzie chętny do pomocy, bo to 5 minut

  10. #10
    Użytkownik Awatar kuster
    Dołączył
    Jul 2010
    Imię
    Łukasz
    Auto
    Accord Type S
    Skąd
    SK
    Posty
    3,273

    Domyślnie

    Ja mam doprowadzenie zimnego powietrza do OEM puszki filtra powietrza i to chciałbym podpiąć do turbiny zamiast stożka
    Dlaczego? Bo na stożku nie przybędzie mi zbyt wiele KM a mam przynajmniej odgrodzenie filtra od silnika co mam nadzieję przełoży się na temp. powietrza dostarczanego do silnika.

    mam jeszcze jedno pytanie
    Czy cały układ musze łączyć na rurach alum., kwasiak, itp? Czy mogę połączyć puszke->turbine->IC->kolektor na wezach zbrojonych gumowych o odpowiedniej średnicy?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •