Strona 1 z 18 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 173

Wątek: [Zrób to Sam] Podgrzewanie lusterek

  1. #1
    Użytkownik Awatar MikeFoto
    Dołączył
    Aug 2008
    Imię
    Mike
    Auto
    Lexus CT200h
    Skąd
    www.mikefoto.pl
    Posty
    6,108

    Domyślnie [Zrób to Sam] Podgrzewanie lusterek

    Jak kiedyś zapowiedziałem przy okazji montowania podgrzewania zrobię instrukcję, zatem zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią instrukcji.

    Z braku czasu instrukcja będzie w 2 częściach:
    - 1 - Przygotowanie lusterek
    - 2 - Prace wewnątrz auta

    Czas pracy:
    - cz 1 - Ok 1h na jedno lusterko

    Przygotowanie:
    Aby zrobić podgrzewanie lusterek potrzebowali:
    - przycisk podgrzewania lusterek z kostką - jeśli go nie mamy możemy podłączyć się pod przycisk podgrzewania tylnych szyb,
    - maty grzewcze z allegro - w rozmiarze 140x80mm.
    - kilka metrów przewodu,
    - 4 szt. złącz konektorowych,



    Koszt:
    - przycisk podgrzewania lusterek - ok 40-50zł
    - złączki konektorowe - 1,20 zł (4 szt)
    - maty grzewcze - 12 zł (2 szt)
    - przewód - ok 5 zł

    Narzędzia:
    - śrubokręt krzyżakowy,
    - suszarka do włosów,
    - kombinerki,
    - płaskie narzędzie do podważania - ja zastosowałem drewnianą szpatułkę,
    - denaturat lub inny odtłuszczający środek + szmatka
    - kawałek taśmy izolacyjnej

    Zaczynamy część pierwszą - lusterka:

    1. Wymontowujemy lusterko z auta:
    W tym celu wyjmujemy zaślepkę lusterka (w VTi w tym miejscu jest tweeter)



    2. Po odkręceniu śrubki w klamce oraz jej wyjęciu, ponadto po odkręceniu 2 śrub w uchwycie drzwi, zdejmujemy boczek drzwi. Rozpinamy złączkę elektrycznego sterowania lusterkiem. Odkręcamy 3 śrubki mocujące lusterko widoczne na zdjęciu poniżej, wyjmujemy lusterko i zabieramy do domu.




    3. Zaczynamy od odkręcenia śruby krzyżakowej od spodu lusterka. Tutaj radzę użyć mocnego, dobrze dopasowanego i nie wyrobionego śrubokręta aby nie obrobić śruby bowiem później może być problem. Dobrze dopasowany śrubokręt da sobie radę!
    Śruby nie musimy wykręcać całkowicie. Wystarczą jakieś 6-8 obrotów.



    4. Tak poluzowana śruba, pozwala na wyciągnięcie wkładu lusterka wraz z elektryką. Od spodu pociągamy za wkład który powinien wyskoczyć ze swojego mocowania bez większej siły. Jeśli nie wychodzi - należy poluzować śrubkę jeszcze o 1-2 obroty.



    Bez problemu wyjmiemy wkład palcami:



    5. Wyciągnięty wkład wygląda tak:



    6. Następnie musimy przeciągnąć przewód zasilania maty grzewczej. Zaczynamy od odkręcenia 3 śrubek od spodu lusterka w miejscu gdzie lusterko się zgina.



    7. Prowadzenie przewodu warto rozpocząć od strony mocowania do auta. Odpinamy gumową uszczelkę i przeprowadzamy przewód. Ja robiłem to poza oryginalnym "peszelem" (niewiem jak to nazwać ) bowiem jest w nim za mało miejsca by poza sterowaniem elektryką przepchnąć dodatkowe 2 kable. Choć może przy cieńszych przewodach się uda.




    8. Prowadzimy przewody zasilania wzdłuż oryginalnej elektryki:



    9. Finalnie otrzymujemy następujący efekt:



    10. Możemy się zająć wyciągnięciem szkła lusterka z mocowania. Radzę nie korzystać z metalowych, ostrych narzędzi, bo może się to dla szkiełka źle skończyć . Zatem cierpliwości i nic na siłę

    Najpierw rozgrzewamy suszarką szkło lusterka oraz czarne mocowanie. Rozdzielania warto rozpocząć w połowie najszerszej części lusterka. Wypychać palcami czarne mocowanie na zewnątrz, podgrzewać, znów wypychać itd. Powolutku i do przodu. Gdy już mamy dużą przerwę wsunąłem drewnianą szpatułkę między lusterko, a mocowanie rozgrzewałem suszarką i podważałem.




    11. Szkło lusterka oddzielone od mocowania wygląda następująco. Zwróćcie uwagę, że wkład ma już przystosowany prostokątny otwór na mocowanie przewodów podgrzewania - na poniższym zdjęciu w górnej części.



    12. Warto odkleić czarną folię, która później przyda się do ponownego zamocowania lusterka. Uwaga: Ta czarna maź jest strasznie brudząca



    Lusterko dokładnie czyścimy denaturatem z resztek starego kleju.

    13. Aby dopasować się do wspomnianego wcześniej w punkcie 11 otworu, najpierw odgiąłem mocowania konektorków na macie grzewczej,



    następnie odkleiłem folię samoprzylepną z maty i położyłem ją na czarnym mocowaniu lusterka, zwracając uwagę by złącza konektorków były dokładnie w otworze wspomnianym w punkcie 11.



    Następnie położyłem szkkło lusterka tak, aby mata "chwyciła" klejem szkło.

    14. Przyklejamy dokładnie matę do lusterka zwracając uwagę by nie było pod nią a szkłem pęcherzyków powietrza. (ehh...ta czarna maź....)



    Następnie przyklejamy wcześniej zerwaną czarną folię na matę. Tego niestety równo przykleić mi się nie udało



    15. Instalujemy ponownie szkło lusterka w plastikowym mocowaniu. Najpierw lekko rozgrzewając suszarką plastik. Wkładanie szkła jest znacznie łatwiejsze niż jego wyjmowanie

    16. Od strony wnętrza lusterka wystające złączki wyglądają tak:



    17. Przewód skracamy nieco i zaciskamy konektorki na jego końcach. Podłączamy do maty.



    Warto je także zabezpieczyć taśmą izolacyjną.



    18. Wkładamy mocowanie ze szkłem do wnętrza lusterka, najpierw górną część, później dolną i zakręcamy śrubką od spodu.



    19. Idziemy do auta i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności.

    Część druga - czyli podłączanie wewnątrz auta zrobiłem w/g opisu Gruszki, zatem co by nie pisać praktycznie tego samego:

    Cytat Zamieszczone przez Gruszka Zobacz posta

    Potrzebne rzeczy:
    - przycisk podgrzewania lusterek (trudny do zdobycia) - koszt uzywanego ok. 30 PLN
    - 2 maty podgrzewajace (np. z Allegro) - koszt ok. 6 PLN / sztuka
    - ladnych kilka metrow roznokolorowych kabli - koszt ? (mialem swoje)

    Inne graty:
    - srubokrety, nozyk
    - lutownica + cyna, tasma izolacyjna
    - konektory "szybkozlaczki"
    - inne bzdety

    Opis:

    1.Zaczynamy od podlaczenia tego oto przycisku:


    2.Do nowego przycisku przewody najlepiej podłaczyc za pomoca malych konektorow. W kostce ma on 5 pinow. (Nie sugerujcie sie kolorami kabli. W manualu sa inne niz w rzeczywistosci). Podlaczamy piny B i E z przewodami B i C przycisku sterującego el.lusterkami:


    3.Do pinu C podlaczamy przewod, który pozniej rozdzielimy i podlaczymy do niego maty grzewcze. Teraz po nacisnieciu przycisku zapali sie lampka sygnalizacyjna i maty beda sie rozgrzewac.


    To by było na tyle jeśli chodzi o podlaczenie elektryczne. Jednak chciałbym Wam jeszcze opisac pewna ciekawostke. Mianowicie w przycisku sterujacym podgrzewaniem lusterek, znajduje sie miejsce na druga zarowke. Odpowiada ona za podswietlenie przycisku po wlaczeniu swiatel, choc w orginalnym schemacie (punkt 2 opisu, pierwsze zdjecie z lewej) jej nie ma:


    Aby zaroweczka sie swiecila, musimy podpiac piny A i F z przewodami F i G przyciskow do swiatel przeciwmgielnych (oczywiscie rzeczywiste kolory kabli sa inne):


    4.Po zaizolowaniu i zmontowaniu wszystkiego do kupy, otrzymujemy taki efekt:
    [URL=http://img230.imageshack.us/my.php?image=5fd6.jpg]
    Ostatnio edytowane przez MikeFoto ; 06-04-11 o 20:59

  2. #2
    Użytkownik Awatar rafsio
    Dołączył
    May 2009
    Imię
    Rafcio
    Auto
    B18C4+T EG4
    Skąd
    Pabianice
    Posty
    7,238

    Domyślnie

    Ładnie, wszystko ciekawie opisane Jeszcze potem można dać znać jak pod przycisk albo jak pod ogrzewanie szyby się podłączyć

  3. #3
    Użytkownik Awatar MikeFoto
    Dołączył
    Aug 2008
    Imię
    Mike
    Auto
    Lexus CT200h
    Skąd
    www.mikefoto.pl
    Posty
    6,108

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafsio Zobacz posta
    Jeszcze potem można dać znać jak pod przycisk albo jak pod ogrzewanie szyby się podłączyć
    To będzie w części drugiej.

  4. #4
    Użytkownik Awatar Bastess
    Dołączył
    Aug 2007
    Imię
    Seba
    Auto
    X Sport Plus
    Skąd
    Rumia
    Posty
    466

    Domyślnie

    szacuneczek za fotorelacje!

    mam juz to za soba - a trzeba przyznac, ze to bardzo przydatny mod

    pozdro!

  5. #5
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Auto
    MB1 D16Y3 '97
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    460

    Domyślnie

    Ja robiłem to 2 tygodnie temu. Żałuję, że fotek nie porobiłem. Teraz by się przydały. U mnie nie dało się odkręcić śrub od dołu lusterka. I znalazłem sposób na obejście tego.

  6. #6
    Użytkownik Awatar lukwycz
    Dołączył
    Jun 2008
    Imię
    Łukasz
    Auto
    MC2 + EJ9
    Skąd
    Zielonka k/W-wy
    Posty
    605

    Domyślnie

    Bardzo przejrzysta fotorelacja, gratulacje!
    Ja na razie zamontowałem maty w lusterkach. Świetny opis podpięcia pod oryginalny przycisk wykonał kiedyś kolega Gruszka. Nie mogę się tylko zabrać za przepuszczenie kabelków drzwi - kabina (oczywiście w tych gumowych przelotkach). Pewnie nie obejdzie się bez zdejmowania drzwi?

  7. #7
    Użytkownik Awatar mafia35
    Dołączył
    Jul 2009
    Imię
    Łukasz
    Auto
    ACCORD CM2 Type-S
    Skąd
    Lublin
    Posty
    817

    Domyślnie

    Robiłem podobnie. Znajdzie się między nami parę kosmetycznych różnic Np: nie rozgrzewałem lusterka suszarką tylko wrzuciłem to wrzątku na 1min (oczywiście odpinając wcześniej silniczek regulacji. Pięknie się odpina). Wtedy można wyjąć samo szkło ręką - bez jakichkolwiek narzędzi. Przewody pociągnąłem w tym czarny peszlu. Po prostu go rozciąłem, wsadziłem kable i ponownie zaizolowałem. Ogólnie to jeden przewód, bo masę podpiąłem pod śruby ze zdjęcia 6 w Twoim manualu.
    Co do przeprowadzenia kabla do kabiny to niestety nie poleciałem po oryginalnej wiązce (drzwi-słupek) tylko obok. Kabelek wchodzi do kabiny w pobliżu kompa pod uszczelką, później po podłodze pod wykładziną aż do podstopnicy a dalej w górę przy bezpiecznikach pod przycisk. Od strony kierowcy analogicznie. Podpięcie przycisku wg. schematu Gruszki.

    Jeżeli ktoś chce odpiąć ten silniczek regulacji to:
    Zdjęcie z pkt. 9: kombinerkami ciągniemy ten metalowy bolec do góry (on sprężynuje) i wyciągamy drucik, a następnie zdecydowanie ale uważnie odpinamy silniczek od plastiku lusterka (3 gwintowane bolce). Wkładamy analogicznie. Po tej operacji trzeba je później wykalibrować - sprawdzić czy zakres pracy jest ok, bawiąc się elektryczną regulacją. Czasami któryś z 3 bolców należy docisnąć a inny wypchnąć..

  8. #8
    Użytkownik Awatar Shcopek
    Dołączył
    Sep 2010
    Imię
    Paweł
    Auto
    FK2
    Skąd
    Myszków
    Posty
    5,473

    Domyślnie

    W końcu jednak zrobiłeś sobie te lusterka. Super sprawa. Przydatne zimą. Czekamy na część II

  9. #9
    Użytkownik Awatar comatose
    Dołączył
    Nov 2009
    Imię
    Marcin
    Auto
    MB3 D15Z8
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    719

    Domyślnie

    Fajna fotorelacja, ja na razie wkleiłem same maty a podłączenie odkładałem w czasie i oczywiście zima mnie złapała U siebie wkłady wyciągnąłem gołymi rekami bez narzędzi bardzo szybko. Suszarką trzeba podgrzać koniec zewnętrzny wkładu i potem systematycznie jechać po bokach do części wewnętrznej. Przy wklejaniu mat można przyłożyć oczyszczony wkład do plastiku montażowego i flamastrem ten prostokącik na styki odrysować, chyba prościej wtedy maty wkleić. Tych czarnych folii nie używałem ponownie. Ta kostka z pierwszego zdjęcia to wiązka do przycisku? Ja tego cholera nigdzie dostać nie mogłem i trzeba będzie kable lutować do styków ;/ czekam na drugą część opisu ze zdjęciami jak przewody od przycisku do mat poprowadzić bo za bardzo nie wiem jak temat ugryźć i tylko to mnie blokuje z dokończeniem roboty u siebie.

  10. #10
    Użytkownik Awatar karwal128
    Dołączył
    May 2009
    Imię
    Bartek
    Auto
    Civic MC2 B18C4
    Skąd
    toner-hurt.pl
    Posty
    1,500

    Domyślnie

    Ja podgrzewałem wrzątkiem, do tego zmieniłem wkłady lusterek na asferyczne - bajka . da sie przeprowadzić bez zdejmowania drzwi ale jest tyle gimnastyki że szkoda gadać. Z samym przeprowadzeniem przez głupią gumę miedzy drzwiami a nadwoziem zeszło mi sie około 40minut na drzwi w 3 osoby. Drut plus trochę nerw i da się . Ale nigdy więcej już tego nei zrobię . Ogólnie podgrzewanie lusterek moim zdaniem najlepszy mod w hondach, każdemu sie przyda na pewno .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •